Pożegnaliśmy Ludwika Mysaka

| 8 sty 2016  14:48 | Brak komentarzy

LM2

Był jednym z trzech najstarszych członków naszego Stowarzyszenia. Zmarł 22 grudnia 2015 roku – gdyby żył – 19 lutego tego roku skończyłby 97 lat. Pożegnaliśmy Go w mroźny, styczniowy dzień.
Mistrz ceremonii prowadzący żałobną uroczystość mówił o Jego „księdze życia”, która stała się „depozytem w sercach bliskich i przyjaciół”. To bardzo imponująca „księga życia”.

Ludwik Mysak był dziennikarzem od 1944 roku, debiutował w tygodniku „Głos Demokraty”, wydawanym w Przemyślu. Członkiem Stowarzyszenia został w 1950 roku. W Jego życiorysie był również czas pracy w dyplomacji (m.in. w Ottawie) i administracji państwowej (pierwszy po wojnie prezydent Tarnowa).

Jako dziennikarz był wybitnym znawcą spraw międzynarodowych. Tę wiedzę przekazywał pracując w radio i od roku 1962 w redakcji zagranicznej Polskiej Agencji Prasowej. Przez wiele lat był korespondentem zagranicznym PAP. Podczas pracy w Pekinie był jedynym polskim dziennikarzem, który obserwował proces przywódców chińskich w czasie rewolucji kulturalnej.

Zawsze dbał o standardy obowiązujące w pracy dziennikarskiej, a młodsi koledzy mogli liczyć na Jego pomoc i korzystać z Jego ogromnej wiedzy.

(baj)

LM1

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...