Powtórka z mistrzów dziennikarstwa w Radomiu

| 15 paź 2024  10:14 | Brak komentarzy

 

Pamiątkowe zdjęcie w Aptece Kultury

Z inicjatywy Zarządu Oddziału Kielecko-Radomskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej zainaugurowany został cykl „Mistrzowie zawodu dziennikarskiego”. Pierwsze spotkanie odbyło się 10 października br. w Radomiu, w należącej do Muzeum im. Jacka Malczewskiego Aptece Kultury.

Ideą tego projektu jest przypominanie i wspominanie dziennikarzy lokalnej prasy, radia, telewizji i mediów elektronicznych, którzy swoją pracą reporterską, publicystyczną i fotograficzną profesjonalnie dokumentowali i dokumentują życie regionu. Jednocześnie włączają się w działalność społeczno-kulturalną i obywatelską dając wyraz misyjności tego zawodu

– podkreśla red. Jerzy Chrobot, przewodniczący Zarządu Oddziału.

Bliskość daty 1 listopada skłoniła inicjatorów nowego cyklu do przypomnienia dorobku twórczego i ciekawej osobowości red. Mieczysława Kacy, zmarłego w sierpniu br. Wielowątkową dyskusję wzbogaciła projekcja ostatniego wywiadu z redaktorem, który jest dostępny na portalu Obiektywnie.info.pl. Była okazja, by wspomnieć nie tylko o drodze zawodowej twórcy świetności „Tygodnika Radomskiego”, ale też pokazać przeobrażenia lokalnego rynku mediów w ostatnich 30. latach. A na tym tle – redaktora Mieczysława Kacę, jako wspaniałego kolegę, szefa, człowieka.

Red. Jerzy Chrobot, przewodniczący Zarządu Oddziału Kielecko-Radomskiego SDRP

Spotkanie spełniło bardzo ważną rolę integracyjną. Na zaproszenie Zarządu Oddziału odpowiedziało liczne grono dziennikarzy, zarówno zrzeszonych, jak i niezrzeszonych w SDRP. Tym samym po latach spotkali się ludzie mediów, których życiorysy były i są nierozerwalnie związane nie tylko z lokalnym dziennikarstwem. Następne spotkanie z „Mistrzem zawodu dziennikarskiego” zaplanowane zostało na początek przyszłego roku.

Korzystając z obecności w muzealnym obiekcie, radomscy i kieleccy dziennikarze obejrzeli najnowszą wystawę tej placówki pt. „Jacek Malczewski. Konteksty”. Warta obejrzenia ekspozycja obejmuje ok. 150 dzieł nie tylko patrona radomskiego Muzeum, ale także innych malarzy, którzy go inspirowali i których on inspirował. Są takie nazwiska jak Jan Matejko, Józef Brandt, Olga Boznańska, Witold Pruszkowski. Wystawa będzie czynna do 5 stycznia.

Barbara Pikiewicz
Fot. Adam Dziedzic

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...