Powtórka z mistrzów dziennikarstwa w Radomiu
Dziennikarze RP | 15 paź 2024 10:14 | Brak komentarzy
Z inicjatywy Zarządu Oddziału Kielecko-Radomskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej zainaugurowany został cykl „Mistrzowie zawodu dziennikarskiego”. Pierwsze spotkanie odbyło się 10 października br. w Radomiu, w należącej do Muzeum im. Jacka Malczewskiego Aptece Kultury.
Ideą tego projektu jest przypominanie i wspominanie dziennikarzy lokalnej prasy, radia, telewizji i mediów elektronicznych, którzy swoją pracą reporterską, publicystyczną i fotograficzną profesjonalnie dokumentowali i dokumentują życie regionu. Jednocześnie włączają się w działalność społeczno-kulturalną i obywatelską dając wyraz misyjności tego zawodu
– podkreśla red. Jerzy Chrobot, przewodniczący Zarządu Oddziału.
Bliskość daty 1 listopada skłoniła inicjatorów nowego cyklu do przypomnienia dorobku twórczego i ciekawej osobowości red. Mieczysława Kacy, zmarłego w sierpniu br. Wielowątkową dyskusję wzbogaciła projekcja ostatniego wywiadu z redaktorem, który jest dostępny na portalu Obiektywnie.info.pl. Była okazja, by wspomnieć nie tylko o drodze zawodowej twórcy świetności „Tygodnika Radomskiego”, ale też pokazać przeobrażenia lokalnego rynku mediów w ostatnich 30. latach. A na tym tle – redaktora Mieczysława Kacę, jako wspaniałego kolegę, szefa, człowieka.
Spotkanie spełniło bardzo ważną rolę integracyjną. Na zaproszenie Zarządu Oddziału odpowiedziało liczne grono dziennikarzy, zarówno zrzeszonych, jak i niezrzeszonych w SDRP. Tym samym po latach spotkali się ludzie mediów, których życiorysy były i są nierozerwalnie związane nie tylko z lokalnym dziennikarstwem. Następne spotkanie z „Mistrzem zawodu dziennikarskiego” zaplanowane zostało na początek przyszłego roku.
Korzystając z obecności w muzealnym obiekcie, radomscy i kieleccy dziennikarze obejrzeli najnowszą wystawę tej placówki pt. „Jacek Malczewski. Konteksty”. Warta obejrzenia ekspozycja obejmuje ok. 150 dzieł nie tylko patrona radomskiego Muzeum, ale także innych malarzy, którzy go inspirowali i których on inspirował. Są takie nazwiska jak Jan Matejko, Józef Brandt, Olga Boznańska, Witold Pruszkowski. Wystawa będzie czynna do 5 stycznia.
Barbara Pikiewicz
Fot. Adam Dziedzic
Komentarze
Pozostaw komentarz: