POPIERAMY PROTESTUJĄCE KOBIETY

| 27 paź 2020  16:47 | Brak komentarzy

W całym kraju, w dużych i małych miastach, trwają spontaniczne manifestacje kobiet protestujących przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, w który stwierdził, że przerywanie ciąży ze względów embriopatologicznych jest niezgodne z Konstytucją. Protestujące kobiety nie zgadzają się, by traktowano je w sposób przedmiotowy, pozbawiano prawa do decyzji, do samostanowienia w nawet najbardziej drastycznych przypadkach nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

Państwo nie może dawać prymatu jedynie ochronie życia poczętego, bez odniesienia się do praw i wolności kobiet, do ich godności.

Protest i fala złości skierowane są wobec inicjatorów zapytania, posłów PiS i Zjednoczonej Prawicy oraz episkopatu, który jako pierwszy wyraził zadowolenie z orzeczenia TK.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, organizacja pożytku publicznego, popiera protestujące kobiety. Przyłączamy się do tej części środowiska prawniczego , konstytucjonalistów i karnistów, którzy alarmują, że nie można uznać tego orzeczenia TK za istniejące z uwagi na nieprawidłową obsadę Trybunału, w którym zasiadali tzw. dublerzy.
Domagamy się od tzw. telewizji publicznej by zaprzestała fałszywego przedstawiania pokojowych marszów kobiet, uwypuklając w relacjach zdarzające się przypadki wandalizmu, jakby one były istotą protestów.

Potępiamy wyczyny wandali, ale jednocześnie oczekujemy od służb porządkowych, policji, straży miejskiej i żandarmerii wojskowej, że odnajdą się i będą ukarani „autorzy” tych prowokacji, a opinia publiczna zostanie o tym poinformowana.

PREZYDIUM ZG
Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...