Policja bezprawnie zatrzymała dziennikarza

| 1 kwi 2020  20:36 | Brak komentarzy

W ubiegłą sobotę, w godzinach popołudniowych przed domem Jarosława Kaczyńskiego odbywała się kilkuosobowa demonstracja. Dziennikarz Włodzimierz Ciejka filmował ten protest, wykonując w normalnym trybie swą dziennikarską pracę. Policjanci wezwani do interwencji zatrzymali Włodzimierza Ciejkę na równi z protestującymi, mimo okazania przez Ciejkę dziennikarskiej legitymacji oraz oświadczenia policjantom, że w proteście nie uczestniczył. Te argumenty nie przekonały policjantów. Reportera przewieziono na komisariat policji przy ul. Rydygiera i przetrzymywano około dwóch godzin.

Towarzystwo Dziennikarskie, którego członkiem jest Włodzimierz Ciejka, przypomina policji, że wprowadzone przez Sejm przepisy stanu epidemicznego i epidemii nie przewidują ograniczenia wolności słowa i swobody działalności mediów. Dziennikarze nie są jeszcze zmuszeni do działalności w trybie korespondencyjnym, napisał w oświadczeniu prezes Towarzystwa Dziennikarskiego – Seweryn Blumsztajn.


Podpisując się pod powyższym stwierdzeniem, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP wyraża niepokój z powodu bezprawnego zatrzymania dziennikarza w czasie wykonywania zawodowych obowiązków. Mamy nadzieję, że do czasu wprowadzenia stanu nadzwyczajnego policja będzie pamiętała, iż dziennikarze mają prawo swobodnego poruszania przygotowując materiały prasowe, radiowe czy telewizyjne. W legitymacji Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, a także innych stowarzyszeń, jest taki zapis „ wszelkie władze proszone są o udzielenie okazicielowi niniejszej legitymacji pomocy w wykonywaniu obowiązków służbowych”. Z ubolewaniem stwierdzamy, że policjanci, którzy bezprawnie zatrzymali reportera nie udzieli mu tej pomocy o którą ich proszono.

Za Prezydium Zarządy Głównego SDRP
Andrzej Maślankiewicz
sekretarz generalny

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...