Oświadczenie stowarzyszeń dziennikarskich

| 15 lip 2014  17:21 | Brak komentarzy

Opublikowanie przez tygodnik „Wprost” nielegalnie nagranych rozmów czołowych postaci państwa polskiego zmusza środowisko dziennikarskie do zajęcia stanowiska wobec takich publikacji. Nigdy dotąd nie podsłuchiwano tylu osób, podsłuchy nie dotyczyły tak wielu ważnych urzędników państwowych, a ich publikacja nie miała tak poważnych konsekwencji politycznych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Towarzystwo Dziennikarskie uważają za swój obowiązek zabrać wspólnie w tej sprawie głos. Nie możemy sobie wyobrazić życia w kraju, gdzie wszyscy są odarci z prywatności i podsłuchiwani, a codzienną praktyką mediów jest publikacja nielegalnych podsłuchów. Tak jak nie chcemy żyć w kraju, gdzie policja inwigiluje dziennikarzy i przeszukuje redakcje, by zablokować niewygodne dla władzy publikacje.

Nie zabieramy głosu w sprawie treści opublikowanych rozmów. Ich ocena wiąże się często z politycznymi sympatiami. W tej sprawie środowisko dziennikarskie jest podzielone i jest to sytuacja normalna. Dla nas ważne jest przypomnienie podstawowych zasad etyki dziennikarskiej związanych z publikowaniem podsłuchów.

Uważamy publikowanie nielegalnych podsłuchów za sytuację wyjątkową, ponieważ wiąże się z naruszeniem prywatności, a często i godności podsłuchiwanych osób. Dziennikarze mogą podjąć taką decyzję tylko w sytuacji, gdy za publikacją stoi oczywisty interes społeczny, np. udokumentowanie przestępstwa. Dziennikarz powinien wytłumaczyć się z takiego tekstu, czyli zdefiniować interes społeczny, który za taką publikacją stoi. Naszym zdaniem, obowiązkiem autora takiej publikacji jest też maksymalne respektowanie praw do prywatnej wypowiedzi podsłuchanego, czyli maksymalne ograniczenie cytowania in extenso podsłuchu.

Epatowanie czytelnika językiem prywatnej wypowiedzi uważamy za niedopuszczalne – nikt z nas nie chce, by jego tak cytowano.

Seweryn Blumsztajn, prezes Zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego

Jerzy Domański, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

 *

Dokumenty udostępnione przez Prokuraturę:
Postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie III Wydział Karny po rozpoznaniu zażaleń pełnomocnika Redaktora Naczelnego tygodnika „Wprost” na postanowienie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie w przedmiocie:

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 1/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • A TO CIEKAWE…

  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych pozwał SDP OMZRiK zarzuca Jolancie Hajdasz powtarzanie kłamstw Agnieszki Siewiereniuk-Maciorowskiej. Ośrodek pozwał Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za tekst, w którym Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wstawia się za pozwaną przez Ośrodek Agnieszką Siewiereniuk-Maciorowską
  Świat Młodych Świat Młodych 73 lata temu W poniedziałek, 7 lutego 1949 roku ukazał sie pierwszy numer Świata Młodych. Gazeta była czasopismem dla młodzieży wydawanym w latach 1949 – 1993 w Warszawie, utworzonym z połączenia tygodnika Świat Przygód i dwutygodnika Na Tropie.

  Więcej... • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM