PO/PiS – 20 lat później. Debata online

| 15 lut 2021  10:22 | Jeden komentarz

W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski. Dawny podział, który przez wiele lat wyznaczał główną oś politycznego sporu – tj.podział na postkomunę i solidarność – odszedł do historii, a jego miejsce zajął jeszcze bardziej fundamentalny spór – już nie tylko o politykę, lecz także o model rozwoju i ustrój państwa.

Jaki jest więc bilans tego 20 – lecia? Czym był miraż PO/PiSu, który przetrwał zaledwie do wyborów 2005 r, a narastający od tego czasu konflikt polityczny dwóch najsilniejszych ugrupowań post-solidarnościowych doprowadził do destrukcji państwa – jego systemu konstytucyjnego, prawnego i instytucjonalnego, budowanego wg modelu liberalno-demokratycznego? Czy uda się go jeszcze naprawić i odbudować, a także jakie warunki muszą być spełnione, aby stało się to możliwe?

Na te pytania, podczas debaty on line, zorganizowanej 9 lutego 2021 przez Fundację FCP oraz działające w jej ramach Centrum Edukacji Społecznej DiP – odpowiadali:Waldemar Kuczyński, prof. Radosław Markowski, Aleksander Smolar, dr. Robert Sobiech oraz prof. Wiesław Władyka.

Debatę prowadził red. Jan Ordyński. Całość była transmitowana na żywo na FB, na stronie Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także przez Video-KOD.



I jeszcze jedno: debata pt. PO/PiS – 20 lat później, była dedykowana Stefanowi Bratkowskiemu, założycielowi naszej Fundacji, który – niestety ze względu na stan zdrowia – nie może w niej bezpośrednio uczestniczyć. Po wyborach 2005 r, a także po katastrofie smoleńskiej – powiedział otwierając spotkanie Sławomir Popowski – Stefan Bratkowski wielokrotnie ostrzegał przed skutkami narastającego konfliktu politycznego. Wówczas jego opinie uważano za nazbyt pesymistyczne i przesadzone, ale -jak pokazało życie i historia – jego diagnozy były słuszne.

Źródło: https://fcp.edu.pl/po-pis-20-lat-pozniej-debata-online/

Komentarze

Jeden komentarz do “PO/PiS – 20 lat później. Debata online”

  1. logiczny
    sobota, 5 - cze - 2021, godz. 21:24

    Debata,a tak właściwie to biadolenie, jakie odbywa się od 2015r.Jak odebrać władzę obecnie rządzącym.Wiele już tych prób było legalnych i nielegalnych, i nadal będą zapewne,tylko po co ? Bo co ma do zaoferowania opozycja ? Naród nie zgodzi się na takie rządy opozycji jak poprzednio, polegające na administrowaniu krajem i podległości interesom innych krajów.Pozbawienie nabytych słusznych praw socjalnych naszego społeczeństwa, cofnięcie udanych gospodarczych zmian,pogorszenie szerokich warstw społecznych warunków ich życia spowodowałyby wielkie niezadowolenie,i trudno by przewidzieć czym mogło by się to skończyć! Aż strach się można by było bać !

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...