PO MEDIACH Z ANGORĄ (5)

| 14 wrz 2023  11:18 | Brak komentarzy

Medioznawca nie tylko o TVP

Hejtem po oczach

Jako prowadzący propisowskie programy pluł i szczuł na opozycję. Teraz okazało się, że „gwiazdor” TVP był damskim bokserem. Z publikacji Mateusza Baczyńskiego z 7 września na Onet.pl wynika, że Michał Adamczyk, czołowy prezenter TVP i szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, ponad 20 lat temu usłyszał zarzuty brutalnego pobicia swojej kochanki. Sąd potwierdził zarzuty. W publikacji zacytowano treść esemesa, który Adamczyk skierował do swojej byłej już kochanki: „Ciesz się suko dniem dzisiejszym. Gdybyś wiedziała, co cię czeka jutro, wolałabyś się nie obudzić”.

Po ujawnieniu przez Onet tej sprawy Adamczyk został przez władze TVP „schowany” i prawdopodobnie w najbliższym czasie nie poprowadzi żadnego programu. Rzecz nie powinna budzić niczyich wątpliwości, a reakcja powinna być natychmiastowa. A jednak znaleźli się obrońcy Adamczyka! Samuel Pereira, Marcin Tulicki i Miłosz Kłeczek, wszyscy trzej z machiny propagandowej TVPiS, jak na zawołanie napisali: „Michał, trzymaj się, jesteśmy z Tobą!”. A prezes TVP Mateusz Matyszkowicz powiedział ponoć, że sprawy prywatne pracowników TVP to wyłącznie ich sprawa i odesłał Adamczyka na urlop!

W kontekście przemocowej historii Adamczyka takie oświadczenie to rzecz w normalnej telewizji niewyobrażalna i z tego już powodu prezes powinien podać się do dymisji. Ale, oczywiście, to nie u nas. U nas pobicie i mobbowanie przez osobę publiczną (to drugie sugeruje w swoich wpisach o Adamczyku pracownica TVP) można uznać za prywatną sprawę! Niesłychana hipokryzja i tupet wynikający z przeświadczenia, że władza (PiS) stoi za nim murem!

Obrony Adamczyka podjął się również (na łamach „Rzeczpospolitej”) Mariusz Cieślik, pisząc, że Onet grzebie w brudach. A konkretnie nazwał publikację tabloidową, „urągającą wszelkim standardom dziennikarskim”, „dziennikarstwem poniżej pasa”. Cieślik poszedł śladem amerykańskiego prezydenta Theodore’a Roosevelta, który w 1906 roku zarzucił dziennikarzom śledczym „rozgrzebywanie brudów”. W tym przypadku dziennikarze ujawnili to, co powinno być ujawnione – że „gwiazdor” TVP był damskim bokserem i przemocowcem. Jakim więc standardom hołduje Cieślik? Czyżby standardom TVP, której pracownicy stanęli po stronie Adamczyka? Reputacja „Rzeczpospolitej” mocno by ucierpiała, gdyby nie felieton, na tych samych łamach, Marzeny Tabor, która wytknęła Cieślikowi: „Wstyd być publicystą, który nie widzi ofiary” i dodała: „Wystarczy odrobina empatii, wrażliwości. I po prostu przyzwoitości”.

Przyzwoitości całkiem zabrakło na portalach prawicowych zgodnie broniących Adamczyka. Czytelniczy beton jest tam tak gruby, że żadna myśl niezgodna z narracją „biją naszego” nie ma szans się przedrzeć. Brak tam elementarnego namysłu nad haniebnym czynem czołowego propagandzisty TVP. Człowiek, który szczuł na innych przez ostatnie lata, teraz sam rzekomo padł „ofiarą” hejtu. No, no, to dopiero poziom analitycznego dziennikarstwa!

Teraz Adamczyk został schowany do szafy (albo – jak kto woli – do zamrażarki, choć to kojarzy się z hibernacją) i za jakiś czas zostanie z tej szafy wyciągnięty, kiedy już ostygną emocje i pod warunkiem, że PiS wygra wybory. Ale jeśli przegra, to dla Adamczyka nie będzie już miejsca w normalnym, przyzwoitym dziennikarstwie. Tymczasem Michał Adamczyk, mimo że stracił już twarz, na stronie portalu „Wiadomości” TVP nadal jest twarzą tego programu.

MAREK PALCZEWSKI


TELEWIZOR POD GRUSZĄ

W bydgoskim PiS-lamskim okręgu wyborczym powiało zgrozą! Rozpacz zapanowała wielka! A wszystko to z powodu ogłoszenia przez Kaczyńskiego – Gomułkę naszych czasów – JEDYNEK, tak zwanych miejsc biorących na listach wyborczych! Liderzy partii dobrej zmiany i jeszcze lepszego samopoczucia z Pomorza i Kujaw do dziś nie mogą się pozbierać i dojść do siebie! Nie ukrywają rozczarowania, rozgoryczenia, smutku i żalu. Taka ponura i przygnębiająca atmosfera tu panuje.

Wieść o tym, iż LOKOMOTYWĄ bydgoskich kaczystów ubiegających się o mandat poselski jest Paweł Szrot – szef gabinetu prezydenta Dudy – najbardziej wstrząsnęła Tomaszem Latosem – wybitnym bezobjawowo parlamentarzystą.

Z tego, co ludzie w Bydgoszczy gadają, wiem, iż wiadomość o tym nieszczęściu spadła na niego jak grom z jasnego nieba. Ponoć wstrząsnęła ona Tomusiem niebywale i wkurzyła tak bardzo, że nie mógł się opanować, powstrzymać od zamanifestowania swojej dezaprobaty dla podjętej przez Kaczyńskiego decyzji! Jak twierdzą ludzie z bliskiego otoczenia Latosa, gniew opanował go wielki! Nie mógł się uspokoić, chodził nerwowo po gabinecie, mamrotał coś pod nosem i palcem wskazującym robił se puku w czoło! Też bym tak zareagował! Nie ma co się dziwić Tomusiowi.

Prezes, wysyłając do Bydgoszczy Szrota – parowóz, drezynę wyborczą – obraził i upokorzył Latosa. Ba, pokazał reszcie PiS-iorów znad Brdy i znad Wisły, iż zwisają mu oni zwiędłą natką pietruszki. Jedynym politykiem w tej sponiewieranej kaczystowskiej zgrai, który zachował zimną krew, był Łukasz, mąż Marianny Schreiber, ksywa OK, OK! Człowiek z wazeliny i modeliny! Tylko on przyjął decyzję Kaczyńskiego z uznaniem i zadowoleniem, cyt.: „Paweł Szrot to polityk o dużej inteligencji, poczuciu humoru, a jego kompetencje przydadzą się Sejmowi. Silna lista to więcej motywacji do pracy!”. Oczywiście! Dlatego zdałoby się, Łukaszku, w podzięce, choć w rączkę cmoknąć PANA z Nowogrodzkiej. Kończąc, życzę z całego serca Schreiberowi i reszcie kaczystów, aby Szrot zaprowadził ich na szrot!

ANTONI SZPAK

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...