Płacz ludzi zwalnianych Brauna nie wzrusza

| 27 kwi 2015  14:16 | Brak komentarzy

Ludzie są skrajnie załamani, telefonując do mnie, płaczą… Nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, łamiącym głosem pytają o swój los — mówiła Agata Ławniczak, z Wizji podczas piątkowej konferencji prasowej w siedzibie PAP-u.

Na liście zwalnianych dyscyplinarnie znajdują się matki, samotnie wychowujące 3 dzieci, także niepełnosprawne, osoby dotknięte chorobami nowotworowymi, osoby niepełnosprawne… Nie ma litości… Wszyscy pod topór

Wśród wyrzucanych są osoby znane, Piotr Górecki, Sławomir Matczak, Magda Tadeusiak ale i wiele innych, których nazwiska nie są tak popularne. Przez lata wykonywali swą pracę nienagannie ( chyba? gdyby było inaczej TVP prawdopodobnie dużo wcześniej by z nich zrezygnowała), byli nagradzani, doceniani, tworzyli zespół Telewizji Polskiej.

Właśnie bez nich, dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorek, grafików komputerowych, Telewizja nie mogłaby sprawnie funkcjonować…Bez Prezesa i Zarządu – ze swoim stadnym Biurem – mogłaby istnieć bez problemu.

Agata Ławniczak po raz kolejny przypomniała, jak to prezes Braun zapewniał, że w outsorsingu nie chodzi o zwolnienia, tylko o ochronę miejsc pracy. Jak te zapewnienia mają się do dzisiejszej sytuacji, gdy pracownicy TVP są masowo zwalniani z Leasing Team a tym, którzy nie znaleźli się na liście zwolnień grupowych, zmienia się warunki pracy i płacy, w sposób, który sytuuje ich w sferze ubóstwa?

Piotr Górecki, dziennikarz, korespondent wojenny podziękował wszystkim mediom, które stawiły się na konferencję…Poprosił, jako jeden z pierwszych o zabranie głosu, ze względu na brak czasu… Musi szukać pracy!!!

Sławek Matczak, dziennikarz, wydawca TVP Info powiedział, że idzie do Sądu z Leasing Teamem, bo chodzi też o honor wszystkich dziennikarzy…mówił: …: nie możemy zgadzać się na coś takiego, żeby jacyś ludzie z agencji pracy tymczasowych oceniali nas i decydowali czy będziemy dziennikarzami, czy będziemy pracować, czy nie…” Sławek znalazł się na liście zwolnionych dyscyplinarnie, bo odmówił udziału w teście kompetencyjnym.

Zdaniem eksperta ds. mediów i doradcy Komisji Europejskiej, Macieja Pacuły, outsorsing jest procesem, który może obejmować tylko zawody peryferyjne, a nie może dotyczyć zawodów podstawowych, którymi w przypadku TVP są dziennikarze, montażyści, charakteryzatorzy i graficy. Mówił, że jest rzeczą bez precedensu w Europie, żeby zawód dziennikarza przestał istnieć jako zawód publiczny, chroniony, mimo że prawo prasowe obowiązuje i chroni tę profesję.

W piątkowej Gazecie Wyborczej, w artykule Małgorzaty Kolińskiej Dąbrowskiej, przeczytałam między innymi:

…”zapytałam biuro prasowe Telewizji Polskiej jak ocenia zwolnienia pracowników świadczących usługi dla TVP.

– Są suwerenną decyzją tej firmy, która zapewne wynika z obranej linii biznesowej czy przyjętego modelu współpracy. Nie znamy listy wytypowanych do zwolnień (poza nieformalnymi listami krążącymi po TVP), ale Leasing Team z pewnością przeanalizował swoją sytuację kadrową, pod kątem naszej współpracy- odpowiada biuro prasowe….”

Przyznam, że równie obrzydliwą hipokryzją dawno nie miałam do czynienia. Wydaje mi się też, za cały ten skandal odpowiedzialność ponosi Telewizja Polska. Leasing Team jest w tej sytuacji jedynie „narzędziem” wykonawczym.

Związek Zawodowy Wizja wystąpił do Sądu z wnioskiem o uznanie nieważności procesu outsorsingu, wystąpił też do Inspekcji Pracy i ponownie do Prokuratury.

Zwalniani, członkowie Związku, występują do Sądu o przywrócenie ich do pracy. Niektórzy samodzielnie składają pisma do PIP i do prokuratury. Wszyscy zamierzają bronić swoich praw do upadłego.

W piątkowej konferencji prasowej uczestniczyli min. dziennikarze Polskiego Radia, Przeglądu, Rzeczpospolitej, Gazety Wyborczej, PAP, Wirtualnych Mediów i Zielonego Sztandaru.

ZZPTiTMP Wizja reprezentowali: Barbara Markowska-Wójcik, Agata Ławniczak, Barbara Pawlak. Obecny był także ekspert ds. mediów i doradca Komisji Europejskiej, Maciej Pacuła.

Katarzyna P.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...