PIOTR KRAŚKO WYTYKA PREMIEROWI

| 20 lis 2019  22:09 | Brak komentarzy

– Nie wiem, czy pan premier w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zmienia się świat i jak wielki jest przed nim obowiązek, żeby nas do tego świata przygotować – mówił w porannym przeglądzie prasy w TOK FM Piotr Kraśko, wytykając Mateuszowi Morawieckiemu, że w expose nie mówił np. o konsekwencjach, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja.

Piotr Kraśko podkreślał, że świat zmienia się w niewyobrażalnym tempie, a przed nami są dwie ogromne rewolucje, które – jak wskazał – „zmienią nasze życie, bardziej niż nam się wydaje”. Mówił w tym kontekście o rozwoju sieci 5G oraz sztucznej inteligencji. Nad tym, jak się do tego przygotować – zdaniem dziennikarza – główkuje teraz niemal cały świat. – A pan premier w ogóle o tym nie mówi – podkreślił prowadzący Poranek Radia TOK FM.

– Dlaczego warto śledzić amerykańską telewizję i kampanię wyborczą? Bo kandydaci Partii Demokratycznej są zgodni co do tego, że za 10 lat zniknie 40 proc. miejsc pracy, które teraz są w Stanach Zjednoczonych. I stawiają sobie pytanie, czy można wprowadzić pracę gwarantowaną przez rząd federalny, co byłoby ewenementem w historii USA, czy może wprowadzić płacę gwarantowaną – wyjaśniał Kraśko.

„Dzieje się rewolucja, której w ogóle nie zauważamy”

Zdaniem Piotra Kraski Polska powinna być w czymś pionierem. – Może właśnie w wydatkach na rozwój sztucznej inteligencji? – zastanawiał się. – Miejmy własne projekty, przygotujmy kraj do tego. Bo cały czas żyjemy w przeświadczeniu, że będziemy mieć problem z ludźmi do pracy. I owszem, demograficznie wyglądamy fatalnie. Ale dzieje się jeszcze jedna rewolucja, której w ogóle nie zauważamy, a która wywróci rynek pracy takim, jakim go znamy, do góry nogami – przekonywał dziennikarz.

– Proszę zobaczyć,  w ilu miejscach nie ma już prawdziwych kasjerów, a są kasy automatyczne. W jak wielu sytuacjach, kiedy dzwonimy do operatora telefonii komórkowej, to rozmawiamy właśnie ze sztuczną inteligencją, a nie z prawdziwym człowiekiem – wyliczał. I wskazał, że za kilka lat wielu Polaków może zostać bez pracy nie ze swojej winy, ale po prostu – ze względu na zmieniający się świat.

Zdaniem Kraśki, tak zwani „zwykli obywatele” mają prawo nie zdawać sobie z tego sprawy – są zabiegani, mają swoje obowiązki, pracują, wracają do domu, odrabiają lekcje z dziećmi itp. – Ale rząd ma obowiązek o tym myśleć. Tymczasem pan premier nie wiem, czy w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zmienia się świat i jak wielki jest przed nim obowiązek, żeby nas do tego świata przygotować – ocenił dziennikarz. Zauważył też, że już dziś wiele krajów wydaje niemałe środki na rozwój sztucznej inteligencji i badania. – Polska jest pod tym względem na 20 miejscu w Europie – wskazał Piotr Kraśko ze smutkiem.

(na podstawie msn)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...