Petycja studentów UWr

| 2 lip 2013  07:34 | Brak komentarzy

uniwersytet-wroclawski-5-300x174Poniżej publikujemy tekst petycji studentów Uniwersytetu Wrocławskiego do JM Rektora tej uczelni. Popieramy jej treść.


Szanowny Panie Rektorze!

Doskonale wiemy co wydarzyło się 22 czerwca br. podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim.

Grupa kibiców Śląska Wrocław razem z członkami Narodowego Odrodzenia Polski, wykorzystując symbole i mowę nienawiści, zakłóciła wykład prof. Baumana, przebywającego na zaproszenie Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Haniebne zachowanie, wyzwiska, agresywne okrzyki uwydatniane transparentami, zmusiły organizatorów do naruszenia zasady autonomii Uczelni i wezwania Policji i antyterrorystów. Jest to sytuacja, która kładzie się haniebnym cieniem na całej społeczności studenckiej naszego Uniwersytetu, jak również podważa jego dobre imię i apolityczność.

W świetle tych wydarzeń, niżej podpisani, żądają wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które brały udział w zajściach, a jednocześnie są studentami Uniwersytetu Wrocławskiego. Powołujemy się tutaj na ślubowanie składane uroczyście przez każdego studenta: „Wstępując do wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Wrocławskiego, ślubuję uroczyście: zdobywać wiedzę i umiejętności, postępować zgodnie z prawem, tradycją i dobrymi obyczajami akademickimi, dbać o dobre imię Uniwersytetu Wrocławskiego i godność studenta”.

Było to również złamanie, zapisanego w Konstytucji RP z 1997 roku, zakazu propagowania treści totalitarnych, nazizmu, faszyzmu, nienawiści rasowej i narodowościowej (art. 13).

Pomijając kwestie prawne, czujemy się głęboko urażeni i zbulwersowani agresywnym zachowaniem członków Narodowego Odrodzenia Polski i kibiców Śląska Wrocław. Jest nam wstyd, że osoby te należą do tej samej społeczności akademickiej, co my.

Zwracamy się z prośbą o podjęcie odpowiednich działań wobec tych osób przez władze Uniwersytetu. Postulujemy o relegowanie tych osób z Uczelni.

Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy zachowania takie będą społecznie akceptowalne a ich sprawcy nie poniosą odpowiednich konsekwencji. Sytuacja ta odbiła się szerokim echem w polskich mediach i za sprawą wąskiej grupy osób zaczęła tworzyć wizerunek Uniwersytetu Wrocławskiego oraz miasta Wrocławia jako miejsca, gdzie skrajne poglądy mogą być, póki co, prezentowane bezkarnie.

Liczymy na jak najszybsze podjęcie interwencji ze strony odpowiednich organów.

Źródło: Studio Opinii

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...