PAWEŁ K. KLUSZCZYŃSKI zaprasza młodych krytyków

| 3 mar 2025  19:02 | Brak komentarzy

Tradycyjnym zwyczajem laureaci poprzedniej edycji Konkursu Klubu Krytyki Teatralnej SDRP / polskiej sekcji AICT na recenzje im. Andrzeja Żurowskiego zapraszają młodsze koleżanki i kolegów do udziału w konkursie. Dzisiaj czyni to PAWEŁ K. KLUSZCZYŃSKI, Laureat Nagrody Prezydenta Gdyni XI edycji.

Oto kilka zdań Jego zachęty do udziału w konkursie.

Pisząc krytycznie, łatwo zachłysnąć się własnymi słowami. Zagubić pomiędzy kolejnymi linijkami pewność siebie. a z każdą następną publikacją tracić poczucie sensu swojej pracy. W końcu pisząc krytycznie o teatrze, trzeba mieć sporo odwagi. Wszakże czasem dochodzi tu do podważania autorytetów, wyciągania na pierwszy plan tego, co ukrywane, czy zderzenia własnych opinii z drugim człowiekiem. Szczególnie na początku swojej drogi warto mieć poczucie wsparcia, potwierdzenie, że poszliśmy właściwą ścieżką. Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję teatralną dla młodych osób piszących krytycznie o teatrze to świetna okazja, by poczuć, że nie jest się samym pośród rzędów liter, zdań i opinii, a pomiędzy nami a sceną jest wspierające otoczenie.


PAWEŁ K. KLUSZCZYŃSKI
(ur. 20 sierpnia 1991 w Sosnowcu). Jak sam o sobie mówi, rzemieślnik kultury, z wykształcenia technolog chemik, z wyboru krytyk i pasjonat teatralny. Zawodowo od zawsze związany z teatrem, autor bloga ijestemspelniony.pl, gdzie publikuje swój punkt widzenia na temat współczesnego teatru. Przez ostatnie pięć lat współpracował w e-teatrem w ramach Nowej Siły Krytycznej. Laureat XI edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, członek polskiej sekcji AICT, uczestnik międzynarodowych warsztatów teatralnych AICT. Publikuje w magazynie literackim i teatralnym AICT „Yorick”.

Jak podkreślono w werdykcie jury XI edycji Konkursu AICT im. Andrzeja Żurowskiego:

„Recenzje Laureata cechuje zwięzłość, a zarazem umiejętność syntetycznego opisu spektaklu. Autor w równej mierze zwraca uwagę na osiągnięcia artystyczne, w tym zwłaszcza na dokonania aktorskie, jak i na walory społeczne przedstawień. Forma recenzji nierzadko osiąga poziom literackiej miniatury wysokiej próby”

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...