Panu Braunowi już dziękujemy

| 12 cze 2015  12:29 | Brak komentarzy

tvp10 czerwca, po blisko dwumiesięcznym konkursie, zostały wyłonione władze TVP. I tak kandydatem na Prezesa jest Janusz Daszczyński (związany z PO), a członkami zarządu dwaj pozostali – Marian Zalewski (kojarzony z PSL) i Wiesław Rola (były członek Stowarzyszenia Ordynacka).

Janusz Daszczyński był dyrektorem TVP Gdańsk, zastępcą dyrektora TV Polonia, dyrektorem generalnym KRRiT oraz wiceprezesem zarządu TVP w latach 1994-98 (za czasów Wiesława Walendziaka i Ryszarda Miazka). Pracował też jako szef PR-u i marketingu w sopockiej Ergo Hestii i jako szef pawilonu polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju, obecnie jest jednym z dyrektorów Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i wicekomisarzem generalnym sekcji polskiej EXPO 2015

W czasie przesłuchań przez Radę Nadzorczą  podkreślał potrzebę „powrotu narracji misyjnej” i „zawrócenia ze zgubnej ścieżki ścigania się z komercyjną konkurencją”. Postulował zastąpienie polityków ekspertami w programach publicystycznych, krytykował tabloidyzację serwisów informacyjnych.

Jest zwolennikiem przywrócenia wspólnych dla wszystkich kanałów redakcji gatunkowych (np. filmowych). Deklaruje wspieranie polskich twórców i ograniczenie zakupu zagranicznych formatów. Chciałby wprowadzić w TVP jasne zasady zarządzania i odpowiedzialności za wyniki pracy wzorowane na kulturze korporacyjnej znanej mu z Ergo Hestii. Ustawę o radiofonii i telewizji uznał za „w swojej istocie aktualną”.

Marian Zalewski był członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a później PSL. W latach 1994-97 – doradcą premiera i wicepremiera. Były członek rady nadzorczej i zarządu TVP (lata 1996-2000). W latach 2008-11, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa

W kończącej się kadencji zarządu Zalewski nadzoruje m.in. TVP Info, oddziały regionalne, Agencję Produkcji Telewizyjnej, nowe technologie i biuro prawne. Podczas przesłuchań przede wszystkim bronił osiągnięć obecnego zarządu. Zapowiadał także m.in. rozwój iTVP Stream. – To mówił, otwarcie na pokolenie digital nativ.

Wiesław Rola pracował w „Gońcu Górnośląskim”, obecnie zasiada w radzie nadzorczej Radia Katowice (były wiceprzewodniczący śląskiego oddziału Stowarzyszenia Ordynacka). Podczas przesłuchań przekonywał, że TVP „nie utraciła poziomu jakościowego, nawet gdy wpływy abonamentowe spadły”, a skoro spadły, trzeba się cieszyć z tego, co się ma’.

Kandydatury musi zaakceptować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale to wydaje się tylko formalnością.

Katarzyna P.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...