Pamięci red. Bronisława Jurasza

| 29 cze 2013  22:17 | Brak komentarzy

W wieku 82 lat zmarł redaktor Bronisław Jurasz. Pochodził z Węgierskiej Górki i z tej miejscowości, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego, przyjechał w roku 1951 do powstającej z ruin stolicy. Rozpoczął studia na sekcji dziennikarskiej Wydziału Filozoficzno-Społecznego Uniwersytetu Warszawskiego. Sekcję dziennikarską przekształcono wkrótce w Wydział Dziennikarstwa, który Bronisław Jurasz, z dyplomem magisterskim, ukończył w roku 1955. Jesienią tego roku, z tak zwanym nakazem pracy (gwarantującym wówczas każdemu absolwentowi wyższej uczelni zatrudnienie i zakwaterowanie) pojawił się w redakcji „Trybuny Robotniczej” w Katowicach. Okazał się bardzo sprawnym organizatorem prac redakcyjnych, co było podstawą jego kolejnych awansów zawodowych. Pełnił przez wiele lat funkcję sekretarza redakcji a następnie zastępcy naczelnego redaktora „T.R.” – gazety o największej w kraju liczbie czytelników. W roku 1977 Bronisław Jurasz powołany został na stanowisko naczelnego redaktora Ośrodka Telewizyjnego w Katowicach. Wykonywał te nowe, odpowiedzialne obowiązki zawodowe do 1981 roku. Redaktor Bronisław Jurasz zapisał się w pamięci koleżanek i kolegów oraz współpracowników, jako człowiek o pogodnym usposobieniu, skromny i ludziom życzliwy.

Żegnaj Drogi Kolego!

Mirosław Słomczyński

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...