Po trzeciej edycji szkolenia
Dziennikarze RP | 27 lis 2018 14:41 | Brak komentarzy
„Partycypacja przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa” – to temat szkolenia współfinansowanego ze środków UE, na które przedstawicieli mediów zaprosili Dziennikarze RP z oddziału warszawskiego oraz szefostwo OPZZ.
Szkolenie zaproponowane przez Dziennikarzy RP odbywa się w różnych miastach Polski – między innymi w Krynicy Górskiej, Sarbinowie i Warszawie od połowy 2018 r. Warszawska edycja była już trzecią. Zakończyła się 24 listopada. Stowarzyszenie zaprosiło specjalistów w dziedzinie prawa (Jacek Wojtas, Andrzej Maślankiewicz, Witold Juchniewicz), a także praktyków walki o prawa pracownicze (wiceszef OPZZ Andrzej Radzikowski), by porozmawiać z przedstawicielami stowarzyszenia i zaprzyjaźnionych z nim mediów o tym, jakie zmiany ze strony środowiska powinny zostać zgłoszone obecnej władzy jako postulaty.
> Czytaj dalej >>>
LINCZ NA PIOTRZE WACOWSKIM, W TLE ATAK NA TVN
Dziennikarze RP | 26 lis 2018 09:13 | Jeden komentarz
Po publikacji na portalu wPolityce.pl zdjęcia Piotra Wacowskiego, operatora TVN w geście pozdrowienia nazistowskiego, ABW wezwała go na przesłuchanie. To stało się niewątpliwym katalizatorem fali obraźliwych i bardzo wulgarnych komentarzy pod adresem Wacowskiego. Do linczu na Wacowskim dołączyli niektórzy politycy prawego skrzydła oraz propagandyści z prawicowych mediów.
Ten gest , jak twierdzi P.Wacowski był dziennikarską prowokacją. Natomiast funkcjonariusze ABW, dopatrzyli się w nim propagowania nazizmu, za co grozi kara więzienia do lat dwóch. Wacowski otrzymał więc wezwanie na przesłuchanie i to od razu w charakterze podejrzanego. Zastanawiające tempo organów ścigania, szczególnie w kontekście nie kończonego od ponad roku dochodzenia wobec propagatorów nazistowskich haseł na Marszu Niepodległości w roku 2017 oraz sprawców wieszania portretów posłów na szubienicach.
Dziennikarz Roku 2018 – kolejna edycja konkursu „Press”
Dziennikarze RP | 20 lis 2018 19:34 | Brak komentarzy
Tytuł Dziennikarz Roku przyznaje od 1997 roku redakcja magazynu „Press”. Otrzymuje go dziennikarka/dziennikarz, który spełnia wymogi regulaminu konkursu.
Regulamin konkursu na Dziennikarza Roku 2018
Art. 1.
Wydawca „Press” we współpracy z Fundacją Grand Press, dbając o:
– profesjonalizm w dziennikarstwie,
– przestrzeganie etycznych kanonów tego zawodu,
– promowanie najwyższych standardów pracy w mediach,
ustanawiają nagrodę dla Dziennikarza Roku. Może ją otrzymać osoba, której praca spełnia wszystkie trzy wymienione wyżej warunki.Art. 2.
Nagrodę dla Dziennikarza Roku może otrzymać tylko osoba fizyczna wykonująca zawód dziennikarza. Nagroda nie jest przyznawana redakcjom lub osobom prawnym.
https://grandpress.press.pl/regulamin-konkursu-dr-2018/
Nominacje do nagrody Dziennikarz Roku 2018 można zgłaszać – wyłącznie elektronicznie: grandpress@press.pl – do 4 grudnia br.
Prawo zgłaszania kandydatów do nagrody mają kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz profesjonalne redakcje internetowe, zatrudniające zawodowych dziennikarzy i mogące okazać wpis do sądowego rejestru dzienników i czasopism sprzed 1 stycznia 2018 roku.
Wręczono „Melchiory 2018” za najlepsze reportaże roku
Dziennikarze RP | 16 lis 2018 16:52 | Brak komentarzy

Laureaci „Melchiorów” na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Lutosławskiego (screen: Youtube.com Polskie Radio)
Dorota Jaśkiewicz-Łebek otrzymała Złotego Melchiora w kategorii Radiowy Reportażysta Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów „Melchiory 2018”. Nagrody wręczono w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie.
Dorota Jaśkiewicz-Łebek obok tytułu i statuetki otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł. Jury nagrodziło ją za „kunsztownie zbudowane i poruszające opowieści o artystach”.
W kategorii Premiera Roku przyznano dwie równorzędne nagrody Srebrnego Melchiora: producentom niezależnym Adamowi Bochińskiemu i Maciejowi Hameli za „opowieść o polskości w pasjonującym dokumencie »Bitwa pod Gortatem«” oraz Agnieszce Czyżewskiej-Jacqument z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Jestem Rózią”.
Biało-czerwona autopsja
Dziennikarze RP | 12 lis 2018 16:53 | Brak komentarzy
Stałem na wysokości dawnej „Chinki” w Alejach Jerozolimskich. Była 14.30. Tłok biało-czerwony wzmagał się, osiągając przed 15. stan krytyczny, porównywalny z tłokami w tramwajach w latach 50/60. Czekaliśmy cierpliwie na prezydenta, który pierwszy raz w historii marszów, miał coś do Polaków powiedzieć – do nas. Powiedział ładnie, krótko i bez obawy, że go z dezaprobatą wygwiżdżą. „Dla wszystkich jest miejsce pod biało-czerwoną flagą.” Co by to było, gdyby przed nami stanął B. Komorowski? Pewnie jak zwykle skompromitowałby się swoja wypowiedzią i z okrutnymi gwiazdami oraz w wielkim BULU odprowadziliby go w ustronne miejsce jego ochroniarze. Odśpiewaliśmy ochoczo hymn (4 zwrotki). Wszyscy byli wzruszeni. Przemieściłem się w strategiczny punkt obserwacyjny za jednym z zaparkowanych samochodów (Renault Clio) i jak zwykle chciałem wszystko i wszystkich zobaczyć…
„Chwała bohaterom!!!” Skandowało wielokrotnie przechodzących 50 tysięcy biało-czerwonych flag. Zwróciłem uwagę na jednego, młodego murzyna, zintegrowanego z białymi kolegami i koleżankami, który aktywnie z całego serca uczestniczył w skandowaniu. Po chwili następne tysiące skandowały: „Bóg, honor i ojczyzna!!!”. Stojąc z boku aktywnie włączałem się głosem i flagą do patriotycznych zawołań. Następna grupa skandowała: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!!!” Rozkrzyczana drobna blondynka z zaciśniętą złowrogo piąstką i wyzywającą miną, piskliwie wykrzykiwała to hasło najgłośniej.
Zebranie członków Oddziału Warszawskiego
Dziennikarze RP | 5 lis 2018 19:16 | Brak komentarzy
Zgodnie z zapisami Statutu Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – par. 53 p. 3 – Zarząd Oddziału Warszawskiego SD RP zwołuje zebranie członków Oddziału, na którym przedstawi informacje o działalności od zebrania sprawozdawczo-wyborczego, które odbyło się 22 czerwca 2016 roku.
Zapraszamy na zebranie, które odbędzie się 19 listopada 2018 roku (poniedziałek), o godzinie 12.00, w Domu Dziennikarza, ul. Foksal 3/5, w sali A.
Przypominamy, że udział w zebraniu mogą brać członkowie Oddziału Warszawskiego, posiadający czynne i bierne prawo wyborcze (par. 12 Statutu). Przypominamy również, że członkowie SD RP mają obowiązek regularnego opłacania składek członkowskich (par. 13 Statutu).
Podczas zebrania zostanie przedstawione sprawozdanie Zarządu i opinia Komisji Rewizyjnej dot. działalności w okresie 22 czerwca 2016 – 19 listopada 2018.
W dyskusji chcemy również „wypracować” i zaakceptować propozycje, które pozwolą na poprawę sytuacji finansowej i dalszą działalność.
Zapraszamy do aktywnego udziału w zebraniu.
Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
REM odpowiedziała na skargę na TVN
Dziennikarze RP | 30 paź 2018 09:35 | Brak komentarzy

Zamieszczamy odpowiedź REM na skargę na TVN, wniesioną przez Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Warszawie.
***
Czesław Cyrul w Radzie Miasta Wrocławia
Dziennikarze RP | 29 paź 2018 10:12 | Brak komentarzy
Czesław Cyrul, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, zdobył mandat radnego Rady Miejskiej Wrocławia. W wyborach startował z KKW Rafała Dutkiewicza – Sojusz dla Wrocławia.
Nasz kolega z wykształcenia jest lekarzem weterynarii. Od wielu też lat współpracuje z dolnośląskimi mediami. W latach osiemdziesiątych był współpracownikiem „Gazety Robotniczej”, na łamach której zamieszczał materiały o tematyce rolnej i wiejskiej. W latach dziewięćdziesiątych został stałym współpracownikiem dziennika „Trybuna”. W tamtych latach był również członkiem Rady Programowej Radia Wrocław.
Apel Sztandaru Młodych
Dziennikarze RP | 16 paź 2018 19:27 | Brak komentarzy
O repolonizacji mediów…
Dziennikarze RP | 15 paź 2018 19:03 | Brak komentarzy
O repolonizacji mediów rozmawiano na spotkaniu dziennikarzy w Krynicy Morskiej. Czy Polska odzyska swe gazety regionalne? Czy to jest konieczne? Czy pozostawienie prasy, radia, telewizji w rękach zagranicznych koncernów, nie jest osłabianiem suwerenności Polski?
Gazety będące w obcych rękach naciskają na polską gospodarkę i urzędy. Wymuszają niekorzystne decyzje; jest też przypadek zastraszania rodziny…
W latach 90., gdy odbywała się przebudowa polskiej gospodarki, zmieniali się też właściciele środków masowego przekazu w naszym kraju. O przejmowanie gazet starały się spółki, spółdzielnie utworzone przez dziennikarzy, ale zasoby RSW „Prasa-Książka- Ruch” zostały przekazane m.in. głównie związkom zawodowym i np. koncernowi francuskiemu. Potem w prasie nastąpił kolejny etap przejmowania gazet i w ręce koncernu niemieckiego przeszedł niemal cały zasób dzienników regionalnych RSW. Kilka lat temu koncern niemiecki przejął inne gazety regionalne pod swe zarządzanie.










Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.
Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.
17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.








Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.