Znamy zdobywców nagród w 26. edycji nagród SDP…
Dziennikarze RP | 20 mar 2019 22:23 | komentarze 2
… Wśród wyróżnionych w Konkursie o Nagrody SDP 2018 jest „nasza” red. Anna Kolmer ze Szczecina, szefowa Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie!
Anna Kolmer otrzymała wyróżnienie za reportaż „Protest w „Dolinie Miłości”, który wyemitowało Polskie Radio Szczecin (4 stycznia 2018). To nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” za publikacje o problemach ochrony środowiska.
> Czytaj dalej >>>
WOLNE, OBYWATELSKIE…
Dziennikarze RP | 19 mar 2019 09:50 | Jeden komentarz
Kiedy nie ma mediów publicznych, a jest propaganda wzorem z lat słusznie minionych, potrzebne są wolne, obywatelskie media. Pod takimi hasłami odbył się w Warszawie Kongres Mediów Obywatelskich. Kilkudziesięciu uczestników z całej Polski reprezentowało gazety, rozgłośnie, portale internetowe, telewizje działające pod wspólnym mianownikiem – obywatelskie.
Media w rękach obywateli – to najlepszy sposób na państwo prawa, ładu, samorządności i samopomocy – mówiła, otwierając obrady Katarzyna Wyszomierska, inicjatorka Kongresu, redaktor naczelna portalu SkwerWolności.eu. Wolne media obok niezależnego sądownictwa, trójpodziału władzy, nadrzędności Konstytucji i jej mechanizmów, silnego samorządu składają się na model demokracji typu zachodniego, który buduje od dekad nasze społeczeństwo.
Po debacie „Media publiczne po PiS-ie”
Dziennikarze RP | 11 mar 2019 18:31 | Jeden komentarz
Towarzystwo Dziennikarskie w czwartek, 7 marca br. zorganizowało debatę „Media publiczne po PiS-ie”. Przedstawiono wizję Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz ośrodków regionalnych i tego, jak miałyby wyglądać media po zmianie władzy w Polsce.
W dyskusji organizowanej przez Towarzystwo Dziennikarskie wzięli udział: Jan Dworak, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; Michał Boni, europoseł PO; Beata Chmiel, współorganizatorka tzw. Paktu Mediów Publicznych, oraz Jacek Żakowski, publicysta „Polityki” (współautor społecznego projektu Ustawy Medialne), który poprowadził debatę.
DO DYREKTORA OLECHOWSKIEGO
Dziennikarze RP | 6 mar 2019 14:03 | komentarze 2
Poniżej zamieszczamy list, skargę Rafała Zahorskiego skierowany do dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacji Jarosława Olechowskiego, w którym autor wykazuje brak obiektywizmu i staranności zawodowej dziennikarza Karola Jałtuszewskiego. Publikując list, za zgodą autora, nadaliśmy mu charakter listu otwartego. Odpis listu został ponadto skierowany do Rady Etyki Mediów.
Dni patrona dziennikarzy Warmii i Mazur
Dziennikarze RP | 27 lut 2019 09:00 | Brak komentarzy
Po raz szósty dziennikarze Warmii i Mazur świętowali Dni Seweryna Pieniężnego-juniora, uznanego za patrona naszego środowiska w regionie. Głównym organizatorem tego wydarzenia był miejscowy oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, kierowany przez nadzwyczaj aktywnego prezesa, księdza doktora Ireneusza Bruskiego. W tym roku w obchody DSP włączył się, w skromnym wymiarze, warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
> Czytaj dalej >>>
Ján Kuciak – pamięć i przestroga
Dziennikarze RP | 25 lut 2019 11:45 | Brak komentarzy

Rok temu na Słowacji, w wiosce oddalonej o godzinę drogi od Bratysławy, dziennikarz Ján Kuciak i jego narzeczona Martina Kušnírová zostali zastrzeleni w swoim domu. Kariera obiecującego dziennikarza śledczego została brutalnie przerwana.
27-letni Kuciak badał możliwe związki między słowackimi i włoskimi bossami przestępczymi, defraudacją środków unijnych i oszustwami podatkowymi. Przestraszył i rozgniewał naprawdę potężnych ludzi i otrzymywał groźby, których policja nie potraktowała w odpowiedni sposób.
> Czytaj dalej >>>
SDP walczy o Dom Dziennikarza – relacja z konferencji z dnia 20 lutego b.r.
Dziennikarze RP | 22 lut 2019 16:27 | Brak komentarzy
Urząd miasta stołecznego Warszawy nie przedłużył Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich umowy na użytkowanie wieczyste Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie, która wygasła z końcem stycznia 2019 r. Nieoczekiwanie, podczas konferencji prasowej, która miała na celu nagłośnie wieloletnich starań SDP o zachowanie budynku dla środowisk dziennikarskich, urząd dzielnicy Śródmieście zadeklarował chęć uregulowania sprawy.
W Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5, poza SDP, swoje siedziby mają inne podmioty związane z mediami, m.in. Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Umowa użytkowania wieczystego wygasła 30 stycznia 2019 r., a władze miasta, mimo wielokrotnych prób ze strony SDP, nie wykazywały chęci rozmów w tej sprawie. Niepokojące było też to, że w stosunku do budynku pojawiły się niejasne roszczenia reprywatyzacyjne. Dlatego Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich postanowiło nagłośnić sprawę na konferencji prasowej. Krzysztof Skowroński, prezes SDP, przypomniał historię Domu Dziennikarza. – W czasie wojny budynek zniszczony był w 74 proc., po 1945 r. grunt został znacjonalizowany, a dom odbudowany siłami społecznymi, jako siedziba Związku Zawodowego Dziennikarzy, a potem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Dziennikarze byli tu od zawsze – podkreślił prezes SDP.
OŚWIADCZENIE Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
Dziennikarze RP | 21 lut 2019 11:43 | komentarze 3
Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, działając w imieniu tysiąca pięciuset rzeczywistych i ponad czterech tysięcy honorowych członków SDRP stwierdza, że po odbudowie nieruchomości przy ul. Foksal 3/5, na miejscu byłego pałacu Wołowskiego, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, nieruchomość została przekazana we władanie dziennikarzom.
Przy odbudowie domu uczestniczyli niektórzy członkowie naszego Stowarzyszenia, żyjący do dzisiaj, byli to członkowie Związku Zawodowego Dziennikarzy i powołanego w tym czasie SDP.
Jako spadkobiercy trudu pionierów powojennego dziennikarstwa, organizacja nasza tradycją związana z historią SDP w latach 1952-1980, oświadczamy, że Dom Dziennikarza, jako obiekt środowiskowy, należał i należy do dziennikarzy.
Sprzeciwiamy się wszelkim próbom pozbawienia środowiska dziennikarskiego obiektu, którego historia jest trwałym dorobkiem pokoleń polskich dziennikarzy. Wyrażamy nadzieję i przekonanie, że DOM DZIENNIKARZA będzie w przyszłości prawdziwym domem dla wszystkim stowarzyszeń dziennikarskich, związków zawodowych dziennikarzy i Syndykatu na równych prawach do użytkowania.
PREZYDIUM ZG SDRP
Jerzy Domański, Sławomir Pietrzyk, Andrzej Maślankiewicz,
Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra
OŚWIADCZENIE Stowarzyszenia „Konferencja Mediów Polskich”
Dziennikarze RP | 13 lut 2019 21:54 | Jeden komentarz
Stowarzyszenie „Konferencja Mediów Polskich” jest kontynuatorem idei i dorobku Konferencji Mediów Polskich, powołanej z inicjatywy Ks. Wiesława Niewęgłowskiego Krajowego Duszpasterza Środowisk Twórczych. Przez 20 lat KMP działała na rzecz podniesienia etycznego poziomu mediów.
29 marca 1995 roku członkowie Konferencji Mediów Polskich opracowali epokowy dokument KARTĘ ETYKI MEDIÓW. Podpisy pod kartą, akceptując jej treść złożyli prezesi: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Unii Wydawców Prasy, Telewizji Polskiej S.A., Telewizji „Polsat”, Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych, Polskiego Radia S.A, Stowarzyszenia Radia Publicznego w Polsce, Stowarzyszenia Polskiej Prywatnej Radiofonii, Związku Zawodowego Dziennikarzy Radia i Telewizji, Syndykatu Dziennikarzy Polskich, Związku Zawodowego Dziennikarzy oraz Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych.
Oświadczenie Rady Etyki Mediów w sprawie publikacji TVP na temat Pawła Adamowicza
Dziennikarze RP | 12 lut 2019 12:46 | Brak komentarzy
W piśmie Związku Miast Polskich z dn. 26 stycznia br., skierowanym – obok innych adresatów – do Rady Etyki Mediów, prezydenci pięciu miast prosili o wyjaśnienie wszystkich okoliczności mogących mieć związek ze śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza. Jedną z proponowanych w tym piśmie inicjatyw jest „zbadanie, czy działania podejmowane wobec Pawła Adamowicza przez spółkę Telewizja Polska SA oraz inne jednostki publicznej radiofonii i telewizji, jak również zatrudnionych w nim dziennikarzy, od dnia 1 stycznia 2016 roku do dnia zamachu na jego życie, mieściły się w granicach uczciwości, rzetelności oraz staranności, wymaganych i określonych w zasadach etyki zawodowej dziennikarza…”. Ten fragment wniosku Związku Miast Polskich dotyczy kompetencji Rady Etyki Mediów.
Nie dysponując możliwościami organizacyjnymi i finansowymi, które pozwoliłyby na dokonanie przeglądu wszystkich dotyczących Pawła
Adamowicza publikacji TVP i rozgłośni publicznego radia w ciągu ponad trzech lat, Rada skupiła uwagę na kilkunastu publikacjach TVP, głównie z 2018 roku. Stwierdziła, że autorzy tych publikacji manipulują faktami, sugestiami i domniemaniami tak, by przedstawić Pawła Adamowicza jako osobę niegodną zaufania.
> Czytaj dalej >>>









Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.
Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.
17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.








Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.