OŚWIADCZENIE ZARZĄDU ŁÓDZKIEGO ODDZIAŁU SDRP

| 9 mar 2016  19:07 | Jeden komentarz

Zarząd Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej wyraża protest i głębokie zaniepokojenie skandalicznym naruszeniem zasad praworządności poprzez wtargnięcie funkcjonariuszy CBŚ do redakcji „Faktów i Mitów” w dniu 15 lutego bieżącego roku. Działając na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi funkcjonariusze CBŚ przez jedenaście godzin prowadzili rewizję w redakcji wynosząc dyski z materiałami redakcyjnymi, notatki dziennikarzy i dokumenty finansowe. Zatrzymano redaktora naczelnego i wydawcę tygodnika Romana Kotlińskiego podejrzewanego o rzekome działania kryminalne.


Nie ustosunkowujemy się do decyzji o zatrzymaniu podejrzanego, ale nie możemy milczeć wobec faktu łamania konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego, wolności prasy (art. 4), nieprzestrzegania wolności i ochrony tajemnicy komunikowania (art.49), a także niszczenia fundamentu wolnej prasy – tajemnicy dziennikarskiej i zaglądania do danych osobowych współpracowników i informatorów dziennikarzy. Jest to łamanie przyjętych wzorców i praw naszego środowiska. Żądamy oficjalnych wyjaśnień i ukarania winnych podjęcia tak bezprecedensowej decyzji. Tym bardziej, ze tygodnik „Fakty i Mity” należy do pism opozycyjnych wobec obecnie panującej władzy i nie chcemy, aby ktokolwiek obarczał ją odpowiedzialnością za wykorzystywanie służb specjalnych do łamania krytyki prasowej.
Nie możemy także nie wyrazić zdumienia, że ten karygodny czyn łódzkiej prokuratury nie znalazł słów potępienia dziennikarzy z innych łódzkich tytułów. Czyż byście koledzy uważali, że wszystko było zgodnie z zasadami prawa? Obyście nie musieli w przyszłości przeżywać podobnego nalotu policji i zaglądania do Waszych komputerów. Nasz Zarząd jednak w pełni popiera zespół redakcyjny „FiM” w ich nierównej walce o własne prawa. Trzymajcie się koledzy, jesteśmy z Wami!

Zarząd Łódzkiego Oddziału SDRP

Komentarze

Jeden komentarz do “OŚWIADCZENIE ZARZĄDU ŁÓDZKIEGO ODDZIAŁU SDRP”

 1. Edmund Kaleciński
  sobota, 12 - mar - 2016, godz. 18:18

  Całkowicie i z pełnym przekonaniem popieram Apel.
  Działania prokuratury łódzkiej wydają mi się podejrzane! W stosunku do Redakcji „Faktów i mitów” jak i w stosunku do Romana Kotlińskiego !

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM