OŚWIADCZENIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO SDRP

| 14 gru 2018  13:54 | Brak komentarzy

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu plenarnych 11 grudnia 2018 roku wyraził zaniepokojenie z powodu narastającej fali ataków polityków partii rządzącej na niezależnych dziennikarzy i zastraszania ich przez służby, policję i prokuraturę. Potwierdzają to fakty z ostatnich tygodni.

Operatora TVN nachodzą funkcjonariusze ABW wręczając wezwanie do prokuratury na przesłuchanie, stawiając absurdalny zarzut propagowania faszyzmu. Prezes Narodowego Banku Polskiego podejmuje próby zastraszenia dziennikarzy, usiłując cenzurować publikacje. Prokuratura zajmuje się dziennikarzem „Newsweeka”, który odważył się opublikować materiał na temat wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Zarzut: brak zgody wiceprezesa na publikację. Z kolei sąd wymierza kuriozalną karę redaktorowi naczelnemu tygodnika satyrycznego z powodu domniemanej, nieuzasadnionej obrazy uczuć religijnych sześciu osób w państwie, w którym obowiązuje konstytucyjna wolność poglądów. Niezależne media nękane są pozwami polityków, organów państwowych i spółek skarbu państwa. „Gazeta Wyborcza” ma aktualnie 20 sądowych pozwów i wezwań na przesłuchania. Po tym jak portal OKO.press. zrelacjonował protest aktywistów podczas koncertu rosyjskiego Chóru Aleksandrowa w Bydgoszczy, gdzie wznoszono okrzyki „Łapy precz od Ukrainy”, policja wkroczyła do mieszkań dwójki dziennikarzy tej redakcji w celu zarekwirowania materiałów dziennikarskich, nie bacząc, że materiały prasowe są chronione tajemnicą dziennikarskich źródeł informacji. Celem działań służb, najść i wezwań dziennikarzy na przesłuchania, wyroków niewspółmiernie wysokich do winy, jest zastraszanie i zniechęcanie niezależnych dziennikarzy do publikacji krytycznych i działań śledczych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, w imię idei wolności słowa, broniąc niezależnych mediów, stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom zastraszania dziennikarzy. Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, który sprawuje nadzór nad służbami, by dołożył starań, aby przypadki napaści na dziennikarzy, nękanie ich i zastraszanie, bez uzasadnionego powodu, niezgodnego z obowiązującym prawem, nie zdarzały się. W demokratycznym państwie władze muszą akceptować wolne media i swobodę działania niezależnych dziennikarzy.

Zarząd Główny

Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...