OŚWIADCZENIE Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w związku z zaskarżeniem dyrektywy 2019/790

| 27 maj 2019  13:53 | Brak komentarzy

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej mające na względzie dobro dziennikarzy wyraża stanowczy sprzeciw wobec ogłoszonej 23 maja 2019 roku decyzji rządu i resortu kultury o skierowaniu zaskarżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dyrektywy 2019/790. Rząd i MKiDN uzasadniając zaskarżenie stwierdza, że dyrektywa narusza podstawy wolności i wartości Unii Europejskiej. Takie stanowisko to po prostu mijanie się z prawdą.

Dyrektywa 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym wprowadza bardziej sprawiedliwe zasady obrotu treściami w środowisku cyfrowym, przy równoczesnym wzmocnieniu ochrony i uprawnień internautów. Zwykli użytkownicy Internetu uzyskują pewność, że ich aktywność w sieci nie będzie zagrożona. Linkować, tworzyć memy, cytować, dzielić się materiałami prasowymi będą właśnie mogli pod ochroną dyrektywy, w której dokładnie to zostało zapisane. Dyrektywa przyznaje także prawo pokrewne wydawcom, na wzór obowiązującego prawa, z którego od lat korzystają producenci muzyki, filmów, gier i programów komputerowych, nadawcy radiowi i telewizyjni. To od lat oczekiwane rozwiązanie wpłynie na ograniczenie nielegalnej dystrybucji materiałów prasowych przez wyszukiwarki i agregatory treści. Dzięki dyrektywie wprowadza się zasadę: jeżeli korzystasz z cudzej twórczości i na tym zarabiasz to obowiązkowo podziel się zyskiem. Globalne firmy internetowe będą miały obowiązek podzielenia się zyskami z małymi, lokalnymi wydawnictwami a pośrednio również z dziennikarzami.

Zaskarżenie dyrektywy przez rząd i resort kultury jest w równym stopniu bulwersujące co szokujące. Zadajemy pytanie w czyim interesie działa rząd i resort kultury? Polskich wydawców i dziennikarzy czy internetowych potentatów? Dyrektywa stawia wyraźną tamę procederowi naruszania praw majątkowych autorów i wydawców. Nie pozwala na bezkarne okradanie twórców i wydawców z ich praw przez podmioty działające w Internecie, przejmujące bezpodstawnie i bezprawnie utwory publikowane przez wydawców.
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP apelujemy o rozsądek i głębszą refleksję.

Za Prezydium Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
sekretarz generalny
Andrzej Maślankiewicz

Warszawa, 27 maja 2019 roku

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...