Oświadczenie Rady Etyki Mediów z 31 lipca 2017 r.
Dziennikarze RP | 31 lip 2017 19:03 | Jeden komentarz
Rada Etyki Mediów uważa, iż red. Magdalena Ogórek, która prowadzi program w TVP Info, złamała zasadę szacunku i tolerancji, czyli poszanowania ludzkiej godności, praw dóbr osobistych, a szczególnie prywatności i dobrego imienia, wytykając senatorowi Markowi Borowskiemu, w utrzymanym w antysemickiej retoryce wpisie na forum społecznościowym, rzekomą zmianę nazwiska na polsko brzmiące.
Zasada szacunku i tolerancji stanowi jedną z podstawowych zasad etyki dziennikarskiej zapisanych w Karcie Etycznej Mediów. Naruszenie jej ma miejsce także wtedy, kiedy nie następuje bezpośrednio w dziennikarskiej publikacji: artykule, audycji, programie. Gdy we wrześniu 2015 r. red. Ewa Wanat została usunięta ze stanowiska redaktor naczelnej Polskiego Radia dla Ciebie, za wpis w Facebooku naruszający zasadę szacunku i tolerancji wobec państwa Elbanowskich sprzeciwiających się posłaniu sześciolatków do szkoły, ówczesna prezes tego radia podkreśliła w oświadczeniu wyjaśniającym przyczyny dymisji, że wpis ten był odbierany jako stanowisko RDC. „Taka sytuacja z punktu widzenia zarządu jako organu Spółki odpowiedzialnego za wizerunek i rzetelną pracę rozgłośni publicznej, jaką jest RDC, jest niedopuszczalna” – mówiło to oświadczenie.
Podobnie i w tym przypadku: naruszenie zasady etyki dziennikarskiej przez red. Ogórek nastąpiło nie w jej programie, nie w telewizji, lecz na Twitterze, ale red. Ogórek funkcjonuje w obiegu publicznym jako prowadząca program TVP Info – i jej wypowiedź w medium społecznościowym, obficie komentowana przez internautów, musiała – zdaniem REM – zostać odebrana jako pogląd dopuszczalny w TVP.
W imieniu Prezydium REM
Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący
Komentarze
Jeden komentarz do “Oświadczenie Rady Etyki Mediów z 31 lipca 2017 r.”
Pozostaw komentarz:
środa, 13 - wrz - 2017, godz. 15:29
Ale jak to dawne i zapomiane nazwisko brzmialo?