Opinia REM w sprawie artykułów o próbie samobójczej 14-latki

| 18 wrz 2021  18:07 | Brak komentarzy

Zwrócił się do Rady Etyki Mediów ojciec nastolatki (nie podajemy jego nazwiska) z prośbą: Bardzo proszę zrobić wszystko, co możliwe (…), by przerwać tę pogoń za sensacją nie zważając na tragedię naszego dziecka i naszej rodziny.

Tragiczne zdarzenie to próba samobójcza 14-letniej córki autora skargi opisana przez portal nowiny24.pl a następnie fakt.pl i fakt24.pl. Mieszkamy w małej miejscowości i tu wszyscy o wszystkich wiedzą. Po tym artykule wiedzą, że to moje dziecko, bo rozdzwoniły się po nim telefony do rodziny z pytaniem od życzliwych ciekawskich czy to prawda co piszą i co się tak naprawdę stało….pomimo, że w artykule nie widać twarzy i nie ma inicjałów dziecka. Po tym artykule moje dziecko nie może wrócić do szkoły, bo zostało już napiętnowane i uznane za wariatkę. Proszę mi powiedzieć jak mam jej to wytłumaczyć i jak mamy z tym dalej tu żyć – czytamy w skardze.

Zapoznaliśmy się z artykułami i zdjęciami na wskazanych w skardze portalach internetowych. REM stwierdza, że w publikacjach tych nie nastąpiło naruszenie zasad etycznych dziennikarstwa.

Informacja o bulwersującym zdarzeniu w żadnym wypadku nie jest napiętnowaniem. Na facebookowej stronie fakt.pl wśród dyskutujących o zdarzeniu opisanym w artykule znaleźliśmy takie zdanie: „DOBRZE, ŻE TAKIE ARTYKUŁY SĄ WYSTAWIANE, DAJĄ DO MYŚLENIA”- napisała osoba przedstawiająca się jako matka dwóch córek. Redakcja zamieściła też następującą informację:

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży 116 111 (czynny całodobowo 7 razy w tygodniu). Dorośli mogą korzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu zaufania 116 123 (czynny 7 dni w tygodniu od 14 do 22). Spis organizacji pomocowych – więcej informacji znajdziesz na stronie www.samobójstwo.pl.

REM rozumie ból ojca, który napisał do nas: Ja jako Rodzic poniosłem klęskę przez to wydarzenie, a ten artykuł stał się przysłowiowym gwoździem do trumny. Szczęście od Boga, że dziecko żyje, ale jest w fatalnym stanie psychicznym, a ten artykuł tylko wszystko pogorszył.

Zdaniem REM dziennikarskim błędem byłoby przemilczenie tego dramatycznego zdarzenia. Jego bardzo oszczędny opis opatrzony informacjami, gdzie szukać pomocy, nie może być traktowany jako  sensacja.

Przedruk artykułu znaleźliśmy również równie na innym portalu, gdzie podano kolejny kontakt dla osób potrzebujących wsparcia: 800 702222 – całodobowe Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Krystyna Mokrosińska
Członek REM
Warszawa, 13 września 2021 r.

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...