[Olsztyn] Stara gwardia nie rdzewieje

| 4 kwi 2013  20:28 | Brak komentarzy

DziennikarzeOlsztyn

Foto: Okręg Olsztyński SDRP.

Tym razem zebraliśmy się w sześcioosobowym gronie, co znaczy, że zabrakło przynajmniej dwóch-trzech osób. Nie przyszedł np. Roman Wachowiec, były zastępca redaktora naczelnego „Gazety Olsztyńskiej”, który co prawda nie należy do SDRP, ale z przyjaciółmi chętnie się spotyka. Powód jego absencji był bardzo przykry – od wtorkowego poranka zajmował się organizacją pogrzebu swego starego druha Janusza Brylińskiego, znakomitego olsztyńskiego dziennikarza, który zmarł w pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Janusz nie miał rodziny i od kilku lat zmagał się z chorobą Parkinsona, pisząc na komputerze listy do Romana, bo nie mógł mu przekazać swoich myśli słowami. Jakiś czas temu upadł na tył głowy, popadł w śpiączkę i zmarł kilka dni po skończeniu osiemdziesiątki.

Stara szkoła (dziś mówi się – oldskulowa) olsztyńskiego dziennikarstwa popada w coraz większe zapomnienie. Mało kto z młodych adeptów tego zawodu interesuje się, kim byli, kim są ich poprzednicy, jakie mieli osiągnięcia, jak radzili sobie z ówczesną rzeczywistością. Ale właśnie dlatego nasz oddział postanowił utrwalać ich wspomnienia, publikując je w biuletynie SDRP „Dziennikarz”. Te wspomnienia to plon konkursu ogłoszonego w 1986 roku z okazji 100-lecia „Gazety Olsztyńskiej”. Ponad ćwierć wieku szczęśliwie przechował je Czesław Pazera, do 1990 roku redaktor naczelny „GO”. Dzięki temu światło dzienne ujrzały zapiski z przeszłości pionierów prasy olsztyńskiej: Józefa Koneckiego, Bogusława Lesiewicza, Danuty Kołodziej-Głuchowskiej i Romana Wachowca, a w kolejce czekają następne prace. Jest to nie tylko świadectwo tamtych czasów, ale i fascynująca lektura, po którą – mamy taką nadzieję – sięgnie też młodsze pokolenie.


Na pewno jednak nasi następcy zaglądają do Leksykonu Kultury Warmii i Mazur, który od ponad dwóch lat wisi w internetowej sieci.

Dziennikarz-pisemko-Olszt

Okładka biuletynu „Dziennikarz” wydawanego okazjonalnie przez Okręg Olsztyński SDRP.

Jest w nim kategoria „dziennikarze”, którą staramy się uzupełniać o nazwiska naszych koleżanek i kolegów, ocalając od zapomnienia ich biografie i osiągnięcia. Co ważniejsze, w dużej części są to ludzie nadal aktywni zawodowo, co powoduje, że ich życie nie traci dziennikarskiego smaku. Popatrzmy tylko na zdjęcie wykonane z kwietniowego spotkania. Od prawej: Henryk Leśniowski, autor kilku książek o Grunwaldzie i harcerstwie, aktualnie przygotowuje monografię 100-lecia lotniska w olsztyńskich Dajtkach i organizuje obchody 40-lecia zakończenia ogólnopolskiej Operacji „1001 Frombork”; dr Feliks Walichnowski, autor ponad 40 książek i broszur z zakresu socjotechniki medialnej oraz historii Warmii i Mazur; z przodu Czesław Pazera, który z racji wyuczonego zawodu zajmuje się filozofią, ale także II wojną światową i najnowszą historią regionu, polemizując np. z autorami tendencyjnych relacji o strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych w 1981 roku; Tadeusz Willan, biograf dziejów mazurskich, organizuje seminaria na ten temat w rodzinnej Krutyni, szef oddziału SDRP; jego zastępca Marek Książek, czynny dziennikarz, autor kilku monografii życia gospodarczego regionu, od czasu do czasu publikuje w „Przeglądzie”; wreszcie Elżbieta Szewczenko-Rybak – po śmierci męża Witolda Rybaka (byłego naczelnego Radia Olsztyn) bywa w USA u syna, a podczas pobytu w Olsztynie regularnie chodzi na basen i zaczyna pływać już od szóstej rano. Jednym słowem — stara gwardia nie rdzewieje.

 Marek Książek

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM