Olsztyn. Feliks Walichnowski uhonorowany prestiżową odznaką

| 11 maj 2023  12:53 | Jeden komentarz

Na wniosek zarządu oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Olsztynie marszałek Gustaw Marek Brzezin uhonorował red. Feliksa Walichnowskiego Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dr Walichnowski to nestor dziennikarstwa, który przybył do Olsztyna jako 16-latek w marcu 1945 roku, czyli niedługo po przejściu frontu. Pracował w Ostródzie, potem w Olsztynie, a w latach 1972-1981 był redaktorem naczelnym ogólnopolskiego tygodnika „Panorama Północy”.

Wiele lat wykładał socjologię dla studentów, prowadził także badania nad pamiętnikarstwem i uważany jest za strażnika pamięci o pionierach, którzy po II wojnie światowej budowali zręby polskości na Warmii i Mazurach. Jest autorem ok. 100 pozycji książkowych i wielu innych publikacji, służy też swoją bogatą wiedzą na licznych spotkaniach, w tym z udziałem młodych ludzi. Pisze również wiersze i jest jednym z wyróżniających się członków oddziału SDRP, jak również Artystycznej Rezerwy Twórczej A.R.T.

Z tego względu samorząd województwa nie wahał się przyznać mu zaszczytnego wyróżnienia, które 28 kwietnia 2023 roku wręczył marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. W uroczystości wzięła udział małżonka laureata Elżbieta Walichnowska oraz jego wnuczka Weronika, która na stałe mieszka w Częstochowie. Poza tym byli obecni Marek Książek – przewodniczący oddziału SDRP i Andrzej Kuptel, sekretarz zarządu.

Ze względu na wiek wyróżnionego, spotkanie odbyło się w gabinecie marszałka, któremu popularny Felo – jak mówią o nim koledzy – przekazał kilka swoich publikacji, zaś gospodarz wręczył obecnym torby z suwenirami, związanymi głównie z Mikołajem Kopernikiem (bo to Rok Kopernikowski).

Nieco później, 9 maja, członkowie oddziału zaprosili na comiesięczne zebranie Wiktora Marka Leyka, szefa kancelarii Sejmiku województwa, by podziękować za pośrednictwo w pozytywnym załatwieniu wniosku o przyznanie koledze prestiżowej odznaki.
Wcześniej Feliks Walichnowski był uhonorowany Medalem Rodła, a w 2005 roku – Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski.

MK
Fot. Szymon Tarasewicz – Urząd Marszałkowski

Komentarze

Jeden komentarz do “Olsztyn. Feliks Walichnowski uhonorowany prestiżową odznaką”

 1. Tadeusz Peter
  piątek, 27 - paź - 2023, godz. 11:12

  Z Panem doktorem Feliksem Walichnowskim od kilkunastu lat współpracuję. Z Telewizją Mazury przeprowadziliśmy wywiad z Feliksem Walichnowskim. Pan doktor był wielokrotnie zapraszany na wykłady w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ostródzie. Ostatnio wspólnie wydaliśmy opracowanie z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika „Dobroczyńca Warmii”. Dzięki jego bogatej wiedzy Ostródzianom przybliżyliśmy przybycie 98 osobowej grupy kolejarzy w dniu 30 marca 1945 roku do Ostródy w celu uruchomienia ZNTK. Gratuluje odznaczenia.

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...