Olsztyn. Feliks Walichnowski uhonorowany prestiżową odznaką

| 11 maj 2023  12:53 | Brak komentarzy

Na wniosek zarządu oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Olsztynie marszałek Gustaw Marek Brzezin uhonorował red. Feliksa Walichnowskiego Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dr Walichnowski to nestor dziennikarstwa, który przybył do Olsztyna jako 16-latek w marcu 1945 roku, czyli niedługo po przejściu frontu. Pracował w Ostródzie, potem w Olsztynie, a w latach 1972-1981 był redaktorem naczelnym ogólnopolskiego tygodnika „Panorama Północy”.

Wiele lat wykładał socjologię dla studentów, prowadził także badania nad pamiętnikarstwem i uważany jest za strażnika pamięci o pionierach, którzy po II wojnie światowej budowali zręby polskości na Warmii i Mazurach. Jest autorem ok. 100 pozycji książkowych i wielu innych publikacji, służy też swoją bogatą wiedzą na licznych spotkaniach, w tym z udziałem młodych ludzi. Pisze również wiersze i jest jednym z wyróżniających się członków oddziału SDRP, jak również Artystycznej Rezerwy Twórczej A.R.T.

Z tego względu samorząd województwa nie wahał się przyznać mu zaszczytnego wyróżnienia, które 28 kwietnia 2023 roku wręczył marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. W uroczystości wzięła udział małżonka laureata Elżbieta Walichnowska oraz jego wnuczka Weronika, która na stałe mieszka w Częstochowie. Poza tym byli obecni Marek Książek – przewodniczący oddziału SDRP i Andrzej Kuptel, sekretarz zarządu.

Ze względu na wiek wyróżnionego, spotkanie odbyło się w gabinecie marszałka, któremu popularny Felo – jak mówią o nim koledzy – przekazał kilka swoich publikacji, zaś gospodarz wręczył obecnym torby z suwenirami, związanymi głównie z Mikołajem Kopernikiem (bo to Rok Kopernikowski).

Nieco później, 9 maja, członkowie oddziału zaprosili na comiesięczne zebranie Wiktora Marka Leyka, szefa kancelarii Sejmiku województwa, by podziękować za pośrednictwo w pozytywnym załatwieniu wniosku o przyznanie koledze prestiżowej odznaki.
Wcześniej Feliks Walichnowski był uhonorowany Medalem Rodła, a w 2005 roku – Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski.

MK
Fot. Szymon Tarasewicz – Urząd Marszałkowski

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 1/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • A TO CIEKAWE…

    Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych pozwał SDP OMZRiK zarzuca Jolancie Hajdasz powtarzanie kłamstw Agnieszki Siewiereniuk-Maciorowskiej. Ośrodek pozwał Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za tekst, w którym Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wstawia się za pozwaną przez Ośrodek Agnieszką Siewiereniuk-Maciorowską
    Świat Młodych Świat Młodych 73 lata temu W poniedziałek, 7 lutego 1949 roku ukazał sie pierwszy numer Świata Młodych. Gazeta była czasopismem dla młodzieży wydawanym w latach 1949 – 1993 w Warszawie, utworzonym z połączenia tygodnika Świat Przygód i dwutygodnika Na Tropie.

    Więcej...



  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM