Odszedł „nasz Kuba”…

| 26 lut 2016  20:35 | Brak komentarzy

Jakub Schaefer z wnukiem

Jakub Schaefer z wnukiem

…redaktor Jakub Schaefer. Był jednym z dwóch najstarszych Seniorów w Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP. Zmarł 5 lutego 2016 roku w Haugesund, w Norwegii. Tam został pożegnany w setną rocznicę urodzin, 17 lutego.

Urodził się w Sidorowie na Podolu, 17 lutego 1916 roku. Dwadzieścia lat później został studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Wydziale Rolniczym. W tym miejscu warto dodać, że córka Joanna wspomina, iż pochodzący z biednej rodziny Tata na studiach utrzymywał się z udzielania korepetycji z matematyki . Była dumna, kiedy po latach – w Paryżu – spotkała byłą uczennicę Ojca. .Po wybuchu II wojny światowej Kuba przerwał studia i dopiero po jej zakończeniu, w 1946 roku, uzyskał tytuł magistra inżyniera nauk rolniczych.

W tym samym roku, w październiku, rozpoczął pracę w krakowskim oddziale Polskiej Agencji Prasowej, w dziale rolnym. Pracował w PAP kilkadziesiąt lat. W Szczecinie był szefem oddziału agencji (1950 – 51), potem rozpoczął pracę w Warszawie, w Redakcji Zagranicznej. Pracował w tej redakcji do przejścia na emeryturę, specjalizując się w problematyce międzynarodowej. Był również korespondentem PAP w Sofii (1960-63).

Członkiem Stowarzyszenia został w 1946 roku, czyli wtedy, kiedy rozpoczął swoją drogę dziennikarską. Choć losy rzuciły Go do Norwegii był z nami w kontakcie prawie do końca.

Uśmiech i życzliwość były Jego znakiem rozpoznawczym. Z oddalenia – ale cały czas -interesował się tym, co słychać w Stowarzyszeniu i w PAP.

baj

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...