ODSZEDŁ JEDEN Z NESTORÓW POLSKIEGO DZIENNIKARSTWA (10.10.1928 – 19.05.2023)

| 22 maj 2023  23:21 | Brak komentarzy

Zygmunt Słomkowski, dla bliskich i przyjaciół „Zygmuś”. Jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy. Jego życiorys i zawodowe dokonania prezentuje „Wikipedia”, niektóre fakty i zdarzenia jakby celowo pomijając, inne uwypuklając, choć na to nie zasługują.

Autor wielu książek, setek a może i tysięcy reportaży, artykułów i komentarzy w czołowych tytułach prasy polskiej, cytowany przez media zagraniczne. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat nagród dziennikarskich.

Dziennikarz „Trybuny Ludu” w latach 1950-1990, publicysta „Przekroju”, „Nowej Kultury”, „Życia Literackiego”, współpracownik Polskiego Radia ( 1960-1989).

Urodził się w Kielcach ale wczesną młodość przeżył we Włocławku, skąd – na okres wojny musiał się przenieść do Krakowa – aby powrócić po jej zakończeniu znowu do Włocławka. Tam – jeszcze w szkole średniej związał się – już na stałe – z lewicą: z OM TUR-em (Organizacją Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych związaną z PPS) i PPS, a po zjednoczeniu z PZPR.

Dziennikarstwo ukończył na Uniwersytecie Warszawskim i wówczas związał się z Aliną, swoją pierwszą żoną, zmarłą w 1995 r. Ich talenty odziedziczyła Małgosia, dziennikarka radiowa i telewizyjna.

Parę lat później ożenił się z Grażyną, która zmarła nagle w 2017 roku

Historia Jego podróży zawodowych świadczy o pasji poznawania świata, życia i ludzi. Był wspaniałym obserwatorem, spokojnym i rzeczowym. Potrafił wczuć się w nastroje, emocje, lęki i oczekiwania ludzi, z którymi spotykał się jako reporter ( wieloletni korespondent w ChRL i na Bliskim Wschodzie) czy korespondent wojenny ( Laos, Liban). Stąd jego zaangażowanie w „kwestię palestyńską” i działalność w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej. Nie popadał jednak w skrajność, uznając także racje izraelskie.

Wikipedia podaje, że znalazł się na „liście Kisiela”, co nie dziwi zważywszy na poglądy twórcy tej listy, bardziej mogłoby dziwić umieszczenie Go na „liście Michnika” – choć temu ostatniemu nieobce przecież są różne emocje…

Od 1953 roku członek SDP. W roku 1982 współtworzył Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i przez cztery dziesięciolecia aktywnie uczestniczył w pracach organizacji.

W życiu prywatnym był wspaniałym kompanem, przyjacielem solidnym i wyrozumiałym. Był człowiekiem porządnym. Tym bardziej będzie go brakować…

Jerzy Pardus

Pożegnanie Redaktora Zygmunta Słomkowskiego odbędzie się 24maja (środa)o godzinie 10,00 w Domu Pogrzebowym na Wojskowych Powązkach.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...