Odpowiedź REM na skargę ze Śląskiej Izby Lekarskiej

| 27 sty 2021  08:04 | Brak komentarzy

Warszawa, 26 stycznia 2021 r.

Szanowny Pan
dr nauk med. Tadeusz Urban
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Katowicach

Składa Pan skargę na niezgodne z zasadami etyki zawodowej postępowanie dziennikarki  Gazety Wyborczej Anny Malinowskiej, autorki artykułu „Śląska Izba Lekarska zachęca: u nas seniorzy mogą się zaszczepić przeciwko grypie. Tylko, kto z akcji skorzysta?”

Zdaniem dziennikarki są trudności w dotarciu do punktu szczepień – nie ma pobliżu przystanku komunikacji miejskiej, a na parkingu zwykle brakuje miejsc.

Pan Prezes dementuje te stwierdzenia. Przystanek tramwajowy jest w odległości 200 metrów od siedziby Śląskiej Izby lekarskiej, a parking jest duży. Podkreśla Pan szkody, jakie to szukanie dziury w całym mogło wyrządzić akcji szczepień seniorów aglomeracji śląskiej przeciwko grypie. Śląskiej Izbie Lekarskiej udało się wygospodarować z puli szczepień przeznaczonych dla lekarzy 900 szczepionek i choć można było zwrócić je bez problemu Ministerstwu Zdrowia, postanowiono przeznaczyć je dla seniorów. Dlatego dyskredytowanie inicjatywy samorządu lekarskiego jest niesprawiedliwe. A akcentowanie potencjalnych problemów, na które, jak Pan doktor twierdzi, sami zainteresowani nie zwracają uwagi, rodzi pytanie o celowość publikacji. Sugeruje Pan, że jest dziennikarska manipulacja.

Rada Etyki Mediów rozumie obawy, że artykuł mógł zniechęcić seniorów do szczepień przeciwko grypie. Karta Etyczna Mediów nakazuje dziennikarzom kierować się troską o dobro odbiorców, co umknęło chyba uwadze autorki artykułu, bo większym dobrem było  szczepienie niż ewentualny trud spaceru od przystanku.

Jednakże nie trafia do naszego przekonania zarzut, że doszło do manipulacji dziennikarskiej. Raczej uznalibyśmy, że autorka dała się ponieść emocjom pojedynczego informatora. Rzeczywiście, może to, jak Pan twierdzi, wskazywać na brak profesjonalności autorki tekstu.

Z wyrazami szacunku,
W imieniu Rady Etyki Mediów
Helena Kowalik

Wiceprzewodnicząca REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 1/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • A TO CIEKAWE…

  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych pozwał SDP OMZRiK zarzuca Jolancie Hajdasz powtarzanie kłamstw Agnieszki Siewiereniuk-Maciorowskiej. Ośrodek pozwał Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za tekst, w którym Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wstawia się za pozwaną przez Ośrodek Agnieszką Siewiereniuk-Maciorowską
  Świat Młodych Świat Młodych 73 lata temu W poniedziałek, 7 lutego 1949 roku ukazał sie pierwszy numer Świata Młodych. Gazeta była czasopismem dla młodzieży wydawanym w latach 1949 – 1993 w Warszawie, utworzonym z połączenia tygodnika Świat Przygód i dwutygodnika Na Tropie.

  Więcej... • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM