Odpowiedź REM na skargę senatora Kleiny na TVP

| 9 wrz 2021  15:07 | Brak komentarzy

 

Warszawa, 3 września 2021 r.

Pan Kazimierz Kleina
Senator RP

Prosi Pan Radę Etyki Mediów o zajęcie stanowiska w związku ze swoim udziałem w programie „O tym się mówi” w TVP Info 16 sierpnia br.

W trakcie nagrania redaktor Miłosz Kłeczek utrudniał mi swobodną wypowiedź – pisze Pan w skardze. Drugi gość miał w sumie około 5,5 minuty na swobodną wypowiedź, natomiast ja około 2 minut. Przez pozostałą część czasu przerywano mi i nie pozwalano dojść do słowa. Co więcej, pytania były nieobiektywne i dążyły do narzucania narracji redaktora programu.

REM zapoznała się z nagraniem kwestionowanej audycji dostępnym na stronach TVP Info.

Analiza czasu wypowiedzi uczestników programu, przedstawionego jako program na żywo, a nie nagrywany, potwierdza Pański zarzut. Prowadzący wypowiadał się 12 razy, zajmując 28 proc. czasu audycji; drugi gość (europoseł Patryk Jaki) – 2 razy, zajmując 40 proc. jej czasu, a Pan – 8 razy przez 23 proc. czasu. Pozostałe 9 proc. zajął cytat z innego programu TVP Info „Minęła 20”.

Statystyka zaprzecza więc stwierdzeniu prowadzącego, który – na koniec audycji, gdy poskarżył się Pan na nierówność traktowania gości programu – zapewnił: „Panie Senatorze, każdy miał po równo czasu”.

Porównanie liczby wypowiedzi obu gości potwierdza zarzut o przerywaniu i nie pozwalaniu Panu na swobodną wypowiedź. Europoseł Jaki wypowiadał się dwukrotnie, po 153 i 185 sekund, bez przerywania pytaniami prowadzącego. Natomiast Pańska najdłuższa wypowiedź miała 70 sekund. Była też druga, 60 sekundowa, a resztę ze 198 sekund wypełniła wymiana zdań z prowadzącym, często mówiącym jednocześnie z Panem, co utrudniało zrozumienie przekazu.

Stawia Pan też zarzut „nieobiektywności pytań”. Zdaniem REM, przyjmując zaproszenie określonego prowadzącego do konkretnego programu i nadawcy, polityk powinien być świadomy, co może go tam spotkać. Należy jednak przypomnieć, że zadaniem mediów nie jest dostarczanie politykom płaszczyzny do swobodnej wypowiedzi; ich celem jest dochodzenie do prawdy poprzez dociekliwe pytania i kwestionowanie tego, co mówi polityk. Tego oczekują odbiorcy mediów. Swobodny przekaz zapewniają politykom ich wystąpienia publiczne nie przerywane pytaniami dziennikarzy czy widzów/słuchaczy, widzów/słuchaczy o ile są przekazywane przez media.

Co do zarzutu „narzucania narracji redaktora programu” odwołamy się do oceny audycji „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Komisja Etyki TVP tak podsumowała jej wydanie z 12 kwietnia 2021: „Dochowanie zasad rzetelności dziennikarskiej jest szczególne ważne w czasie, gdy ludzie walczą o zdrowie i życie i gdy tak wielu widzów, w oparciu o wiedzę z audycji telewizji publicznej może podejmować decyzje odnoszące odnoszą ce się do własnego zdrowia, a w szczególności szczepień czy zachowania zasad profilaktyki”.

Po zdjęciu z anteny jego programu na podstawie tej opinii, Jan Pospieszalski napisał do Jacka Kurskiego: „Panie Prezesie, to pan chyba nie widział ani jednego programu informacyjnego własnej telewizji”. Istotnie, można przypuszczać, że gdyby tę zasadę rzeczywiście stosowano w TVP, to nie ostałaby się w niej większość audycji informacyjnych i publicystycznych, właśnie dlatego, że telewidzowie w oparciu o wiedzę z audycji telewizji publicznej mogą podczas wyborów podejmować decyzje odnoszące się do własnego państwa.

Miłosz Kłeczek złamał szereg zasad Karty Etycznej Mediów – kończy Pan swoją skargę do REM. Naruszona została zasada obiektywizmu, która nakazuje rzetelne relacjonowanie różnych punktów widzenia i zasada uczciwości, która mówi, że autor powinien działać dla dobra odbiorcy, który ma prawo do rzetelnej informacji.

REM potwierdza naruszenie obu tych zasad etycznych dziennikarstwa w programie będącym przedmiotem Pańskiej skargi.

Z poważaniem,
W imieniu Rady Etyki Mediów
Andrzej Krajewski
Członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...