Odpowiedź REM na skargę posła Adama Szłapki

| 25 mar 2021  10:25 | Brak komentarzy

Warszawa, 25 marca 2021 r.

Pan Adam Szłapka
Poseł na Sejm RP

Szanowny Panie Pośle,

Zwrócił się Pan do Rady Etyki Mediów ze skargą na redaktora Romana Wawrzyniaka z Radia Poznań zarzucając mu , że postąpił niezgodnie z prawem i zasadami etyki zawodowej podczas audycji dotyczącej procedury in vitro na antenie Radia Poznań.

Informuje Pan, że dziennikarz zapytał na początku audycji, dlaczego in-vitro, również zabija? i dlaczego ta procedura kłamliwie nazywana jest leczeniem bezpłodności?. Do udziału audycji został zaproszony lekarz, specjalista ginekolog-położnik, dr Tadeusz Wasilewski.

Nie uzasadnia Pan swojego przekonania, iż red. Wawrzyniak postąpił niezgodnie z prawem w czasie audycji, ale twierdzi, że złamał on zasadę tolerancji i szacunku zapisaną w Karcie Etyki Mediów stygmatyzując lekarzy przeprowadzających zabiegi in vitro, rodziców, którzy się decydują na tę metodę leczenia niepłodności, a przede wszystkim dzieci, które narodziły się w wyniku jej stosowania.

Stwierdza Pan także, iż wypowiedź red. Wawrzyniaka nie powinna mieć miejsca w państwowym radiu, ani w żadnym innym medium, bowiem jest nieprawdziwa i niegodna, a także sprzeczna ze stanem nauki i porządkiem prawnym.

Nie należy do kompetencji Rady Etyki Mediów rozważanie etycznych aspektów procedury in-vitro, a tym bardziej określanie, co powinno i nie powinno „mieć miejsce w państwowym radiu, ani w żadnym innym medium”. Przypominamy nadto, że Polskie Radio nie należy do państwa, ale de iure pozostaje radiem publicznym, które ma służyć całemu społeczeństwu.

Zdaniem Rady Etyki Mediów, najważniejsze w tym przypadku nie jest przestrzeganie lub naruszenie zasady szacunku i tolerancji, ale to, że red. Wawrzyniak zaprosił do audycji pana dr Tadeusza Wasilewskiego, lekarza, który od prawie dekady zwalcza in vitro i występuje na licznych konferencjach, w tym organizowanych przez instytucje kościelne, jako gorliwy oponent tej procedury.

Nie znaczy to, że pan dr. Wasilewski nie powinien być zaproszony do audycji. Problem polega na tym, że nie było w studio nikogo, który by przedstawił inny punkt widzenia broniąc procedury in vitro, jako skutecznej w przeciwdziałaniu bezpłodności. Brak innego punktu widzenia zdaniem Rady Etyki Mediów stanowi naruszenie zasad obiektywizmu i dobra odbiorcy, ponieważ nie przedstawiono problemu w całej jego złożoności i nie pozwolono słuchaczom wyrobić sobie własną opinię na ten temat.

Redaktor Wawrzyniak naruszył nie tylko zasady Karty Etyki Mediów, ale również zasady etyki zawodowej obowiązujące w Polskim Radiu. Mówią one, że do misji Polskiego Radia należy sprzyjanie „swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej”, a w rozdziale „Normy zachowań wobec słuchaczy” polecają pracownikom Polskiego Radia, aby przedstawiali w programach przeciwstawne opinie „szczególnie w sprawach kontrowersyjnych i wzbudzających społeczne emocje”. (Zasady etyki zawodowej w Polskim Radiu – Spółce Akcyjnej, rozdział III p. 2).

Z poważaniem,

W imieniu Rady Etyki Mediów
Krzysztof Bobiński
Wiceprzewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...