Odpowiedź REM na skargę posła Adama Szłapki
Dziennikarze RP | 25 mar 2021 10:25 | Brak komentarzy
Warszawa, 25 marca 2021 r.
Pan Adam Szłapka
Poseł na Sejm RP
Szanowny Panie Pośle,
Zwrócił się Pan do Rady Etyki Mediów ze skargą na redaktora Romana Wawrzyniaka z Radia Poznań zarzucając mu , że postąpił niezgodnie z prawem i zasadami etyki zawodowej podczas audycji dotyczącej procedury in vitro na antenie Radia Poznań.
Informuje Pan, że dziennikarz zapytał na początku audycji, dlaczego in-vitro, również zabija? i dlaczego ta procedura kłamliwie nazywana jest leczeniem bezpłodności?. Do udziału audycji został zaproszony lekarz, specjalista ginekolog-położnik, dr Tadeusz Wasilewski.
Nie uzasadnia Pan swojego przekonania, iż red. Wawrzyniak postąpił niezgodnie z prawem w czasie audycji, ale twierdzi, że złamał on zasadę tolerancji i szacunku zapisaną w Karcie Etyki Mediów stygmatyzując lekarzy przeprowadzających zabiegi in vitro, rodziców, którzy się decydują na tę metodę leczenia niepłodności, a przede wszystkim dzieci, które narodziły się w wyniku jej stosowania.
Stwierdza Pan także, iż wypowiedź red. Wawrzyniaka nie powinna mieć miejsca w państwowym radiu, ani w żadnym innym medium, bowiem jest nieprawdziwa i niegodna, a także sprzeczna ze stanem nauki i porządkiem prawnym.
Nie należy do kompetencji Rady Etyki Mediów rozważanie etycznych aspektów procedury in-vitro, a tym bardziej określanie, co powinno i nie powinno „mieć miejsce w państwowym radiu, ani w żadnym innym medium”. Przypominamy nadto, że Polskie Radio nie należy do państwa, ale de iure pozostaje radiem publicznym, które ma służyć całemu społeczeństwu.
Zdaniem Rady Etyki Mediów, najważniejsze w tym przypadku nie jest przestrzeganie lub naruszenie zasady szacunku i tolerancji, ale to, że red. Wawrzyniak zaprosił do audycji pana dr Tadeusza Wasilewskiego, lekarza, który od prawie dekady zwalcza in vitro i występuje na licznych konferencjach, w tym organizowanych przez instytucje kościelne, jako gorliwy oponent tej procedury.
Nie znaczy to, że pan dr. Wasilewski nie powinien być zaproszony do audycji. Problem polega na tym, że nie było w studio nikogo, który by przedstawił inny punkt widzenia broniąc procedury in vitro, jako skutecznej w przeciwdziałaniu bezpłodności. Brak innego punktu widzenia zdaniem Rady Etyki Mediów stanowi naruszenie zasad obiektywizmu i dobra odbiorcy, ponieważ nie przedstawiono problemu w całej jego złożoności i nie pozwolono słuchaczom wyrobić sobie własną opinię na ten temat.
Redaktor Wawrzyniak naruszył nie tylko zasady Karty Etyki Mediów, ale również zasady etyki zawodowej obowiązujące w Polskim Radiu. Mówią one, że do misji Polskiego Radia należy sprzyjanie „swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej”, a w rozdziale „Normy zachowań wobec słuchaczy” polecają pracownikom Polskiego Radia, aby przedstawiali w programach przeciwstawne opinie „szczególnie w sprawach kontrowersyjnych i wzbudzających społeczne emocje”. (Zasady etyki zawodowej w Polskim Radiu – Spółce Akcyjnej, rozdział III p. 2).
Z poważaniem,
W imieniu Rady Etyki Mediów
Krzysztof Bobiński
Wiceprzewodniczący REM
Komentarze
Pozostaw komentarz: