Odpowiedź REM na skargę na „Wiadomości” TVP

| 21 lip 2020  10:10 | Jeden komentarz

Warszawa, 21 lipca 2020 r.

Pani Klara Kołodziejska-Połtyn
Przewodnicząca Zarządu Związku
Gmin Wyzaniowych Żydowskich w RP

Pan Michael Schudrich
Naczelny Rabin RP

Pan Sebastian Rejak
p.o. Dyrektora AJC Central Europe

W skardze skierowanej do Rady Etyki Mediów w imieniu reprezentowanych organizacji i środowisk sformułowali Państwo zarzut naruszenia zasad etyki dziennikarskiej w materiale „Wiadomości” TVP obwiniającym kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego o rzekomą gotowość „spełniania żydowskich żądań”.

Chodzi o materiał Adriana Boreckiego z 9 lipca 2020 r. dotyczący reparacji wojennych, o jakie „upominają się niektóre organizacje żydowskie”. Jest w nim mowa o kandydacie w wyborach prezydenckich, Rafale Trzaskowskim, który odwoływał się do książek Jana Tomasza Grossa, co zdaniem prof. Wiesława Wysockiego, historyka z UKSW, „ociera się o zdradę”. Zarzut, że konfrontowanie się z przypadkami udziału Polaków w aktach przemocy wobec Żydów, potwierdzonymi przez IPN, jest tożsame z „zaprzeczaniem odpowiedzialności Niemców za zbrodnie [w Jedwabnem] jest oparty na manipulacji i wprowadza widza w błąd” – napisali Państwo w skardze do REM, stwierdzając, że „wypowiedzi dziennikarzy i eksperta oraz informacja na pasku towarzysząca komentarzowi redaktora prowadzącego daleko odbiegają od obiektywnego przekazu dziennikarskiego i naruszają zasady Karty Etycznej
Mediów„.

Rada Etyki Mediów zapoznała się z materiałem będącym przedmiotem skargi i potwierdza, iż w publikacji tej drastycznie naruszono cztery zasady zapisane w Karcie Etycznej Mediów: prawdy, obiektywizmu, uczciwości oraz szacunku i tolerancji. Zdaniem REM, analiza nie tylko wskazanego w skardze materiału, ale całej zawartości tego programu TVP1 w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej, prowadzi do wniosku, że „Wiadomości” zrezygnowały z formuly dziennika informacyjnego i przekształciły się w instrument propagandy jednego z kandydatów w tych wyborach, działając w ramach frontu wsparcia przez partię PiS i rząd swojego prezydenta, ubiegającego się o drugą kadencję.

Uzasadnione jest więc określanie TVP mianem telewizji „rządowej”, „państwowej”, „partyjnej”, a nie publicznej.

Rada Etyki Mediów po raz kolejny TVP na bezprawność takiego postępowania i Telewizji.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Andrzej Krajewski
Członek REM

Komentarze

Jeden komentarz do “Odpowiedź REM na skargę na „Wiadomości” TVP”

 1. Ania
  środa, 5 - sie - 2020, godz. 22:06

  Dla mnie to jest śmieszne Rada Etyki która w swoich szeregach ma samych zwolenników PO teraz pokazuje nam jak bardzo jest etyczna i obiektywna …. żenada

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...