Odpowiedź REM na skargę na program Alarm TVP1

| 6 sie 2019  21:59 | Brak komentarzy

Warszawa, 5 sierpnia 2019 r.

Pani Monika Potocka
Rzecznik Praw Lekarza
Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie

Szanowna Pani,
Jako Rzecznik Praw Lekarza poinformowała Pani REM o „rażącym zaniedbaniu rzetelności dziennikarskiej” przez Piotra Sułka, autora reportażu w programie TVP1 „Alarm” z 24 czerwca 2019 r.

Zdaniem Rzecznika, występującego w imieniu Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, w reportażu zostały naruszone „zasady obiektywizmu oraz prawdy poprzez poprowadzenie narracji autora programu w taki sposób, iż nie relacjonuje on różnych punktów widzenia, a przedstawia jedynie poglądy ruchów antyszczepionkowych (…) oraz pogląd rodziny zmarłego dziecka”.

Matka przez pół roku odmawiała zgody na odłączenie dziecka od aparatury podtrzymującej życie, choć lekarze stwierdzili śmierć mózgu. 18 czerwca 2019 r. aparatura została wyłączona. Poza matką chłopca, swoje opinie w reportażu przedstawili także: ciotka zmarłego dziecka, rzecznik szpitala, karmelita Jan Malicki, Rzecznik Praw Pacjenta Jakub Gołąb, Iwo Wilczura z „Super Expressu”, mecenas rodziny chłopca Arkadiusz Tetela.

„Po śmierci Szymona głównym celem rodziców jest znalezienie przyczyny błyskawicznego pogorszenia stanu zdrowia ich dziecka”, stwierdził autor reportażu. Na ten temat wypowiadali się: wujek Szymona, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, mecenas Tetela, Justyna Socha ze Stowarzyszenia STOP NOP. Prowadzący program Jacek Łęski zapowiedział powrót do sprawy, gdy będą znane ustalenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Analizując reportaż REM nie stwierdziła, by Piotr Sułek przedstawił różne punkty widzenia na przedstawianą sprawę. Co więcej: nie było w reportażu opinii lekarzy. Odmowa komentarza przez rzecznika szpitala tego nie usprawiedliwia, ponieważ znalezienie innych informacji medycznych nie wymagało nawet „wszelkich starań” wymaganych przez zasadę prawdy Karty Etycznej Mediów.

Wystarczyło sprawdzenie w internecie, gdzie było oświadczenie Ministra Zdrowia z 18 czerwca („zrobiono wszystko, co w ludzkiej mocy, żeby uratować Szymona”), a także informacja jego rodziców na Facebooku (profil Szymonkuwalcz), skąd reporter użył zdjęć: „Dostaliśmy wyniki badań genetycznych, które jasno stwierdzają, stwierdzają że Szymonek ma mutację genu RAN BP2, którego nie mają rodzice. Badanie zostało zlecone przy podejrzeniu choroby mitochondrialnej, metabolicznej, degeneracyjnej – która spowodowała ostre zapalenie mózgu”. Była wreszcie możliwość zapytania o sprawę Krajowego Konsultanta w dziedzinie zdrowia publicznego, na co wskazuje wnoszący skargę.

REM podziela zatem zdanie skarżącego, że autor reportażu dopuścił się naruszeń zasad prawdy i obiektywizmu poprzez jednostronne przedstawienie sprawy śmierci Szymona z Radomia. Ponadto Piotr Sułek naruszył zasadę pierwszeństwa dobra odbiorcy, czyli nadrzędności praw widzów nad prawami autora reportażu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wsparte ws sprawą Szymona ruchy antyszczepionkowe stanowią realne zagrożenie dla zdrowia publicznego, co także podnosi w swoim liście skarżący.

Zapowiedź powrotu do tematu tworzy możliwość naprawienia choć w części poczynionych szkód. REM wyraża nadzieję, że program „Alarm” TVP1 skorzysta z tej szansy.

W imieniu REM,
Andrzej Krajewski,
członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...