Odpowiedź REM na skargę Centrum Monitoringu Rozwoju Warszawy

| 5 lut 2020  09:40 | Brak komentarzy

Warszawa, 4 lutego 2020 r.

Pan Cezary Holdenmajer
Centrum Monitoringu Rozwoju Warszawy

Rada Etyki Mediów zapoznała się z Pańską skargą na działania i publikacje red. Janusza Sujeckiego – dziennikarza Gazety Polskiej Codziennie. Wynika z niej iż poglądy, opinie i oceny red. Sujeckiego sprzeczne są z tymi, które wyraża kierowane przez Pana Centrum. „Pan Janusz Sujecki od dawna wykorzystuje swoją wiedzę i wykonywany zawód, aby utrudniać działania różnych podmiotów, publikując m. in. stronnicze nieprzychylne komentarze , w sposób znacznie wykraczający poza rzetelne dziennikarstwo…. Co istotne Pan Janusz Sujecki łączy w swych publikacjach liczne role (dziennikarza i działacza społecznego), a łączenie wielu ról „jak i treść komentarzy pozbawiają Pana Sujeckiego i jego publikacje waloru obiektywizmu – stwierdza Pan w skardze i wyraża przekonanie iż REM wyda „orzeczenie piętnujące Pana Janusza Sujeckiego”.

REM przeanalizowała, a dołączone do skargi materiały z Gazety Polskiej Codziennie autorstwa Janusza Sujeckiego, tekst z portalu niezależna.pl, w którym odwołano się do działalności Janusza Sujeckiego w Stowarzyszeniu Obrońców Zabytków Warszawy, oraz opis audycji w Radiu dla Ciebie, gdzie autorzy powołali się na varsavianistę Janusza Sujeckiego. Rada Etyki Mediów analizując dołączone artykuły Janusza Sujeckiego stwierdza, że są to jego autorskie komentarze,i jako takie mają prawo funkcjonować nawet w najostrzejszym, środowiskowym sporze.

REM stwierdza tym samym, że podniesione w skardze zarzuty są bezpodstawne.

Odrzucamy również sugestię autora skargi, że komentarze red. Sujeckiego mają inny ukryty cel („Warto zadać pytanie o to, kto może skorzystać na działalności Pana Janusza Sujeckiego”). Nie zostało to udokumentowane w dołączonych materiałach i nie może być przedmiotem oceny Rady Etyki Mediów.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Krystyna Mokrosińska
członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...