Odpowiedź REM na prośbę o interwencję w Wydawnictwie Bauer

| 6 cze 2020  15:14 | Brak komentarzy

Warszawa, 4 czerwca 2020 r.

Pani Aneta Dmowska

Szanowna Pani!
Rada Etyki Mediów otrzymała od Pani prośbę o interwencję w Wydawnictwie Bauer w związku z umieszczeniem w piśmie „Tele Tydzień” (wyd.22) tekstu „Nawet 6 cm więcej po 1 dawce”.

Pisze Pani: „Nie ma żadnego ostrzeżenia na okładce, nie ma granicy wieku – po prostu miedzy stronami wyskakuje napis o tym, że przyjemność rośnie proporcjonalnie do wielkości penisa. Moja 10 letnia córka przeczytała dziś cały artykuł i przyszła z pytaniami. Jestem oburzona, że dla pieniędzy z reklam Bauer zrobi wszystko. Czy naprawdę nie ma siły, żeby powstrzymać wpychanie na siłę dzieciom w ręce wulgaryzmów i pornografii? Czy to legalne? Czy to etyczne?

Artykuł oznaczony jest jako REKLAMA – i z tego powodu powinna oceniać go Komisja Etyki Reklamy. Rada Etyki Mediów zwraca jednak uwagę, że wydawców, redakcje i dziennikarzy obowiązuje Karta Etyki Mediów a ta w 6 Zasadzie (Pierwszeństwa dobra odbiorcy) stanowi, że podstawowe prawa czytelników, widzów i słuchaczy są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców. Sąsiadowanie na stronach Tele Tygodnia artykułów przeznaczonych dla bardzo młodych czytelników z sex-reklamą budzi wątpliwości ,co do charakteru magazynu.

Przed kilku laty w trosce o widzów media elektroniczne zostały zobowiązane do oznaczania dostępności filmów i programów dla poszczególnych grup wiekowych.

Brak takiego obowiązku w magazynach drukowanych prowadzi do coraz częstszych incydentów, jak ten, opisany przez Panią.

Redakcja i wydawca powinni szanować prawa odbiorców Etyki Mediów uważa, że zamieszczenie tej reklamy w magazynie „Tele Tydzień” złamało zasady etyki.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Krystyna Mokrosińska
Członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...