Ocaleni i oszołomstwo

| 29 sty 2014  12:44 | Jeden komentarz

Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

W poniedziałek, 27 stycznia 2014 roku, minęła 69. rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Walki o samo miasto Oświęcim były niezwykle zacięte – zginęło ponad 230 żołnierzy, w tym dowódca 472 pułku piechoty, ppłk Semen Biesprozwanyj. W bitwie o sam obóz poległo ponad 60 żołnierzy. Uratowano 7 tysięcy więźniów, w tym setki dzieci. W głąb Niemiec SS-mani popędzili wiele tysięcy ledwie żywych ludzi, którzy po drodze umierali z wycieńczenia, zabijani przez zbrodniarzy.

Właśnie 27 stycznia na teren byłego obozu zagłady przyjechali ocaleni wówczas – a nieliczni już dziś – mieszkańcy USA, Węgier, Czech, Słowacji, Rosji, Polski; ci, którzy przebyli to nazistowskie piekło zagłady. Wśród owych nielicznych znaleźli się obywatele państwa Izrael; towarzyszyli im parlamentarzyści, członkowie Knesetu. Po to, aby pokłonić się Cieniom zamordowanych.

*

17 stycznia, 1945 roku, wojska radzieckie wyzwoliły też inny obóz – Waldlager Kulmhof am Ner, Kreis Wartbrueken w Warthegau – hitlerowski obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem – w powiecie kolskim. A właściwiej – to, co z niego zostało: kupę gruzu po wysadzonym w powietrze krematorium. I pełne worki mączki… A także młynki do mielenia kości zamordowanych… I młody las sosnowy po wcześniejszym całopaleniu ludzi.

Tyle i aż pozostało po przeszło 360 tysiącach Żydów, Cyganów, Polaków z Warthegau – Kraju Warty; dzieciach z Lidic w Czechach.

*

W upalne bezwietrzne letnie dnie, ilekroć odwiedzam ten region Polski, wydaje mi się, że czuję swąd palonych ciał. I widzę chmury, czarnego gęstego dymu snujące się nad okolicą, nad lasami. Zaś na stacji kolejowej zza krat towarowych wagonów dochodzi błagalne wołanie o wodę. To słychać jeszcze i dziś w rozedrganym od ciepła powietrzu – mimo upływu tylu lat. Tak to zapisał na trwale umysł dziecka…

*

Pan Grzegorz Braun, reżyser filmowy, człowiek wrażliwy, o szerokich horyzontach myślowych, udzielił wywiadu Katolickiemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy. Pytania zadawała Agnieszka Piwar.

Oto pierwsze pytanie i odpowiedź:

27 stycznia br. odbędą się w Polsce obrady Knesetu. Po raz pierwszy w historii izraelski parlament zorganizuje swoje obrady poza terytorium państwa Izrael. Co to dla Polski oznacza, że izraelscy parlamentarzyści postanowili – za przyzwoleniem polskich władz – obradować właśnie tutaj?”

To jest, jak mniemam, kolejna faza oswajania tubylczej ludności z kolejną „transformacją”, której efektem mają być istotne zmiany w formule zarządzania tym post-sowieckim, neokolonialnym tworem quasi państwowym, jakim jest obecna atrapa państwa polskiego. Po „happeningu” artystki Bartany Ruch Renesansu Żydowskiego w Polsce, po urągającym prawdzie historycznej scenariuszu ekspozycji Muzeum Żydów Polskich, że o operacji Jedwabne” nie wspomnę – to kolejny balon próbny, który przetestować ma z jednej strony patriotów, a z drugiej spolegliwość kolaborantów. Ci ostatni prześcigają się w zgadywaniu życzeń faktycznych suwerenów…”

*

I popędził po forach internetowych, po szpaltach tłum polskich oszołomów. Bez liku! Wśród nich – w imię Ojca i Syna! Bój się Boga, KSD! Wisła się pali!

Henryk Kazimierz Zagańczyk

*

OD REDAKCJI: Grzegorz Braun nie był odosobniony w swoich protestach przeciwko „obradom Knesetu w Polsce”. W prawicowej części Internetu wybuchła istna histeria, a komentatorzy prześcigali się w radykalizmie wizji i ocen. Do tego oszołomionego grona dołączyli też politycy, w tym posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, która wieszczyła: „Teraz do Polski ma przyjechać Kneset, więc z tym Knesetem przyjedzie chyba cała armia izraelska”. Takich głosów było więcej, „Mossad będzie strzelał do Polaków”, „Agresja Izraela na Polskę – Obrady Knesetu w Polsce”, „państwo Izrael w niezależny i suwerenny dla siebie sposób będzie podejmowało swoje statutowe działania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej”, „Izrael postanowił postawić kropkę nad „i” i (…) nakazał naszym okupantom obecność izraelskich formacji zbrojnych na terenie Polski zalegalizować”, „Wizyta 'delegacji’ Izraela – to wielkie i wielowymiarowe zagrożenie, którego Polska jest samym centrum”.

Na tym się jednak nie skończyło. Do Prokuratora Generalnego trafiło nawet zawiadomienie o przestępstwie stworzone przez pewnego inżyniera, który w wizycie delegacji na obchodach w Auschwitz-Birkenau widzi m.in. „zastraszanie ludności Oświęcimia oddziałami terrorystycznymi z Izraela”

Najwidoczniej jad wypluty na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy po zaledwie dwóch tygodniach znów zaczął się zbierać w ustach polskiej tzw. „prawicy”…

Komentarze

Jeden komentarz do “Ocaleni i oszołomstwo”

 1. michał
  poniedziałek, 3 - lut - 2014, godz. 20:33

  W bitwie o sam obóz poległo ponad 60 żołnierzy.

  Z artykułu.
  Jest to bardzo ciekawe bo dotychczas ze znanych mi materiałów nigdzie nie czytałem o jakiejkolwiek bitwie o obóz. Został on przez załogę opuszczony. Z kim była więc ta bitwa i czy w ogóle była

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...