W OBRONIE DZIENNIKARZY TRÓJKI

| 22 lis 2016  20:21 | Brak komentarzy

Dwie dziennikarki radiowej Trójki zostały karnie przesunięte do archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej, bo śmiały przekazać na antenie informację o proteście kobiet pod domem prezesa Kaczyńskiego, wspomniały również o obchodach 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego. Dziennikarze Informacyjnej Agencji Radiowej w anonimowych rozmowach donoszą, że po godzinach zostaje w radiu wyznaczony przez szefów publicznego radia pracownik-cenzor i pilnuje, by serwisy informacyjne były po myśli władzy.


Ponad stu pracowników i dziennikarzy Polskiego Radia wystosowało list protestacyjny do prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk, w którym zwracają się o poszanowanie zasad niezależności i rzetelności dziennikarskiej oraz kultury pracy w Polskim Radiu. Odsunięcie koleżanek od anteny i działania dyscyplinarne podejmowane wobec solidaryzujących się z nimi dziennikarzy wskazują na poczucie zagrożenia w zespole i mogą być traktowane jako forma cenzury prewencyjnej – stwierdzili sygnatariuszy listu.

Prezes Polskiego Radia potraktowała protest dziennikarzy w sposób jak za czasów Radiokomitetu. Prezes PR zarzuciła dziennikarzom wrogie działanie niszczące wizerunek Polskiego Radia, przypisała im nieuczciwość i manipulacje.

To nie jedyne sygnały świadczące o tym, że w radiowej Trójce dzieje się coś niedobrego. Wypowiadali się już publicznie niektórzy dziennikarze z wieloletnim stażem. Wskazywali na zły klimat pracy w Trójce, że kierownictwo zapomina o konstytucyjnej gwarancji wolności wypowiedzi, zaczyna stosować ograniczenia cenzurujące , a zapowiedź kar wzbudza lęk wśród dziennikarzy, ograniczając swobodę wypowiedzi.

Minionej niedzieli pod siedzibą Programu III Polskiego Radia przy Myśliwieckiej 3/5/7 słuchacze Polskiego Radia protestując upominali się o wolność słowa.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej popiera protest dziennikarzy PR i słuchaczy, w pełni solidaryzuje się z ich żądaniami o przestrzeganie w Trójce zasad Kodeksu Etyki Dziennikarskiej. Sprawą nie zajęły się instytucje powołane, jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji czy Rada Mediów Narodowych, może więc problem zauważy Rada Etyki Mediów.

Prezydium ZG SDRP

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...