W OBRONIE DZIENNIKARZY TRÓJKI
Dziennikarze RP | 22 lis 2016 20:21 | Brak komentarzy
Dwie dziennikarki radiowej Trójki zostały karnie przesunięte do archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej, bo śmiały przekazać na antenie informację o proteście kobiet pod domem prezesa Kaczyńskiego, wspomniały również o obchodach 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego. Dziennikarze Informacyjnej Agencji Radiowej w anonimowych rozmowach donoszą, że po godzinach zostaje w radiu wyznaczony przez szefów publicznego radia pracownik-cenzor i pilnuje, by serwisy informacyjne były po myśli władzy.
Ponad stu pracowników i dziennikarzy Polskiego Radia wystosowało list protestacyjny do prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk, w którym zwracają się o poszanowanie zasad niezależności i rzetelności dziennikarskiej oraz kultury pracy w Polskim Radiu. Odsunięcie koleżanek od anteny i działania dyscyplinarne podejmowane wobec solidaryzujących się z nimi dziennikarzy wskazują na poczucie zagrożenia w zespole i mogą być traktowane jako forma cenzury prewencyjnej – stwierdzili sygnatariuszy listu.
Prezes Polskiego Radia potraktowała protest dziennikarzy w sposób jak za czasów Radiokomitetu. Prezes PR zarzuciła dziennikarzom wrogie działanie niszczące wizerunek Polskiego Radia, przypisała im nieuczciwość i manipulacje.
To nie jedyne sygnały świadczące o tym, że w radiowej Trójce dzieje się coś niedobrego. Wypowiadali się już publicznie niektórzy dziennikarze z wieloletnim stażem. Wskazywali na zły klimat pracy w Trójce, że kierownictwo zapomina o konstytucyjnej gwarancji wolności wypowiedzi, zaczyna stosować ograniczenia cenzurujące , a zapowiedź kar wzbudza lęk wśród dziennikarzy, ograniczając swobodę wypowiedzi.
Minionej niedzieli pod siedzibą Programu III Polskiego Radia przy Myśliwieckiej 3/5/7 słuchacze Polskiego Radia protestując upominali się o wolność słowa.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej popiera protest dziennikarzy PR i słuchaczy, w pełni solidaryzuje się z ich żądaniami o przestrzeganie w Trójce zasad Kodeksu Etyki Dziennikarskiej. Sprawą nie zajęły się instytucje powołane, jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji czy Rada Mediów Narodowych, może więc problem zauważy Rada Etyki Mediów.
Prezydium ZG SDRP
Komentarze
Pozostaw komentarz: