Obradował Parlamentarny Zespół ds. Obrony Wolności Słowa

| 17 mar 2014  19:17 | Brak komentarzy

zespol

W posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Wolności Słowa 13 marca 2014 roku (liczącego, jak wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu, 99 osób, wyłącznie członków PiS), uczestniczyło 21 osób: siedmioro członków Zespołu i zaproszeni goście, wśród nich dziennikarze z prasy lokalnej i terenowej.

Adam Kwiatkowski (przewodniczący Zespołu) i Iwona Arendt (wiceprzewodnicząca) mówili o roli mediów lokalnych i regionalnych w budowie demokracji i praworządności, trafnie – moim zdaniem – oceniając tę rolę i problemy stojące przed tymi mediami. O konkretnych kłopotach mówili inni dziennikarze, głównie zaś naczelny redaktor Kuriera Słupeckiego (ze Słupcy w Wielkopolsce), wielokrotnie skazywany przez miejscowy sąd (ale uniewinniany przez sąd drugiej instancji w Koninie) za rzekome zniesławianie notabli tego miasta rządzonego żelazną ręką przez PSL. Troje innych dziennikarzy opowiadało o swoich zmaganiach z władzami lokalnymi, zdominowanymi przez PO lub PSL. Charakterystyczna była ta koncentracja na starciach dziennikarzy z władzami opanowanymi przez działaczy partii rządzącej koalicji – choć problemy, z którymi borykają się ci dziennikarze, rzetelnie, według mnie, opisane, znane są – jak świadczy moje doświadczenie w REM – wszystkim mediom tego gatunku. Był też Tomasz Sakiewicz, naczelny Gazety Polskiej Codziennie, który prosił Zespół o interwencję w sprawie przeszkód w kolportażu kierowanego przez niego dziennika ze strony firmy Ruch. Według niego, utrudnianie przez Ruch kolportażu GPC jest dowodem ograniczania wolności słowa w Polsce. Adam Kwiatkowski obiecał taką interwencję.

O przygotowywanym projekcie zmiany Prawa prasowego relacjonował przedstawiciel ministerstwa kultury. Andrzej Krajewski z KRRiT sygnalizował gotowość tej instytucji we wspieraniu działań na rzecz wolności słowa. Ewa Barlik, dyrektor biura Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, przedstawiła kondycję tej prasy, którą ocenia jako lepszą niż w poprzednich latach. Ja zaś mówiłem o konieczności łączenia troski o wolność słowa z odpowiedzialnością dziennikarza. Brak tego powiązania jest częstą przyczyną naruszeń zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów.

Mówiłem też, że staraniom o depenalizację zniewagi w mediach (czyli o pozbycie się osławionego art. 212 kk – REM jest członkiem koalicji w tej sprawie) musi towarzyszyć świadomość, iż odpowiedzialność karna zostałaby zastąpiona cywilną, a wysokie roszczenia odszkodowawcze powodowałoby bankructwo mediów atakowanych za znieważanie władzy.

Ryszard Bańkowicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...