O „Szlifie”

| 25 maj 2018  09:10 | Brak komentarzy

Pierwszy numer miesięcznika „Szlif” wydany został w listopadzie 2002 roku. Było ich pięciu: red. Wojciech Chądzyński – nauczyciel warsztatów dziennikarskich w Liceum Ogólnokształcącym nr XIII we Wrocławiu, oraz uczniowie: Wojtek Bednarek, Paweł Florkiewicz, Łukasz Mytnik i Daniel Rudnicki. Ci ludzie to założyciele gazety, która ukazuje się regularnie do dziś. Kolejni uczniowie z pasją i zaangażowaniem kontynuują dzieło swoich poprzedników.

Tytuł „Szlif” oczywiście nie jest przypadkowy. Gazetę tworzą młodzi ludzie, którzy dopiero uczą się ciężkiego fachu, jakim jest dziennikarstwo. Wygładzają swoje talenty, a więc szlifują warsztat. Wszystko oczywiście w dalszym ciągu pod czujnym okiem red. Wojciecha Chądzyńskiego.


Pierwszy numer wyszedł głównie z tekstami uczestników Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej. Znalazły się w nim również treści pisane przez uczniów klasy dziennikarskiej prowadzonej przez red. Chądzyńskiego. Od początku edycją pisma zajmuje się, zawsze terminowo i starannie, wrocławskie Wydawnictwo I-Bis, kierowane przez Przemysława Bierońskiego.

Z czasem „Szlif” coraz bardziej przypominał profesjonalną gazetę, redakcja złapała rytm i płynność w tworzeniu i wydawaniu. Pismo zaczęto poważniej traktować – czy to w szkole, czy w mieście. Wielu autorów otrzymało nagrody w ogólnopolskich konkursach dla młodych dziennikarzy, a także sama gazeta jest laureatką kilku konkursów gazetek szkolnych, w tym tygodnika „Angora” i prestiżowej nagrody „Gazety Wyborczej”.

„Szlif” porusza w większości tematy interesujące młodych czytelników, bo do nich głównie jest adresowany. Wszystkie teksty pisane przez uczniów klas dziennikarskich trafiają do red. Chądzyńskiego, który wybiera najciekawsze. Następnie zespół redakcyjny kwalifikuje artykuły, które można później przeczytać w gazecie.

Miesięcznik jest bezpłatny. To idealne miejsce do stawiania pierwszych kroków w trudnym fachu, jakim jest dziennikarstwo.
Patronat nad „Szlifem” sprawuje Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk.

Szymon Tyniec

 

Do pobraniaSzlif_6(159)-2018

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...