O mądrej promocji Polski słów kilka…

| 8 cze 2015  20:17 | Brak komentarzy

TERAZ - logo…czyli o realizacji misji Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Kiedy 25 lat temu rozpoczynała się „budowa” nowej Polski wśród „budowniczych” pojawiła się Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. W tym roku po raz dwudziesty piąty członkowie kapituły, której przewodniczy prof. Michał Kleiber przyznali Godło Promocyjne „Teraz Polska” produktom, usługom, po raz ósmy – przedsięwzięciom innowacyjnym i po raz dziewiąty – gminom. Otrzymali je „najlepsi z najlepszych”. Na tym właśnie polega, wg prof. Kleibera, „mądra promocja naszego kraju”.

„Udowodniliśmy, że polska przedsiębiorczość i samorządność mogą odnieść sukces” – mówił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji. A ponad 600 statuetek wręczonych w minionym ćwierćwieczu potrafiono przekuć w wymierny sukces w dalszej działalności produkcyjnej, usługowej, samorządowej, naukowej.

Konkurs na znak i hasło programu promocji ogłoszono w 1992 roku. Nośne hasło wymyślił Wiktor Zborowski, a projekt zwycięskiej statuetki zaproponował prof. Henryk Chyliński. Ten sam, który jest autorem m.in. logo Polskiego Radia i Orlenu.

Pierwszy konkurs i statuetki wręczono w roku następnym. Czy ktoś jeszcze pamięta, że wśród laureatów były trudno dostępne na rynku torciki wedlowskie, piwo Żywiec, proszek do prania Polenny i śmigłowiec Sokół?

Michał Lipiński, od kilkunastu lat szef konkursu „Teraz Polska” podkreśla, że „jakość jest fundamentem polskiej gospodarki”. Zaś członkowie 26-osobowej kapituły mieli w tym roku trudne zadanie. „W tegorocznej , dwudziestej piątej edycji 97 proc. produktów i 100 proc. usług zostało ocenione pozytywnie. Poziom był wyjątkowo wysoki. Ponad 40 proc. przedsiębiorstw uzyskało podczas oceny jakości wynik wyższy niż 900 punktów (na 1000 możliwych). To grono jest świadectwem najwyższej jakości polskich produktów, usług, przedsięwzięć innowacyjnych i gmin. A właśnie o jakość w tym wszystkim chodzi”.

Sześć lat temu postanowiono przyznawać tytuł „Wybitny Polak” osobom, które w ocenie członków kapituły „w największym stopniu przyczyniły się do budowy i promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie”. Do tej pory otrzymali je: Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, prof. Jacek Jessem, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, dr Janusz Lewandowski, prof. Marek Belka oraz Andrzej Wajda. W tym roku do tego grona dołączyli: Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak i Waldemar Dąbrowski. Sławili i sławią Polskę w różnych dziedzinach – od muzyki, filmu przez biznes do polityki.

Od czterech lat kapituła wyróżnia również „wyjątkowe wydarzenia i inicjatywy promujące Polskę w kraju i za granicą”: Honorowe wyróżnienia w tym roku odebrali przedstawiciele Polskiego Radia, Koalicja na rzecz Zdrowego Starzenia się i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...