O KOLEGACH ŻEROMSKIEGO

| 10 gru 2015  08:38 | Brak komentarzy

wierni sobie

Jerzy Daniel, kielecki dziennikarz jest autorem książki pt. „Wierni sobie”. Wydanie tej książki w roku 2015 zbiegło się z jubileuszem 290 – lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i 150 rocznicą urodzin i 90 rocznicą śmierci jej patrona.

Autor w przedmowie do wydania pisze:
„Podtytuł tej książki (W KRĘGU SZKOLNYCH KOLEGÓW STEFANA ŻEROMSKIEGO) zapowiada, że czytelnik sięgający po nią zostanie na jej kartach wprowadzony w krąg szkolnych kolegów Stefana Żeromskiego, co jest prawdą, acz może wywoływać pytanie o zasięg i granice tego kręgu. Za kolegów szkolnych zwykliśmy bowiem uznawać całą grupę klasową, albo tylko rówieśników, z którymi łączy nas bliższa zażyłość, inni powiedzą, że wystarczy kryterium tej samej szkoły. A jak to jest w tej opowieści ?

Jesteśmy w dobrej sytuacji, bowiem odpowiedzi na to pytanie udziela sam Żeromski w swoich dziennikach. Przyszły pisarz poświęca w nich uwagę kolegom z różnych klas ( bo mu się różnie układało…), z którymi związał się przyjaźnią albo choćby nieco bliższymi kontaktami na płaszczyźnie uczniowskiej. Nie wszystkie przyjaźnie ( i znajomości) szkolne skończyły się wraz z opuszczeniem gimnazjum przez Żeromskiego, a trwać będą przez całe jego życie, i o tym także traktuje ta opowieść. Pozostali wierni sobie, jak głosi jej tytuł. Wierni sobie wzajem , ale także wierni sobie – każdy swym wartościom, ideałom. Wierni sobie jako pokolenie w służbie tej samej sprawie…”

„Wierni sobie” to kompendium wiedzy nie tylko o kolegach Żeromskiego, chociaż o nich dowiadujemy się najwięcej, poznajemy ich z not biograficznych, z fotografii, z listów, to także spora dawka wiedzy o czasach, w których żył autor „Syzyfowych prac”.
Jerzy Daniel, kielczanin, „żeromszczak”, w przeszłości dziennikarz kieleckich gazet, od kilkunastu lat wydawca i autor wielu książek o Kielcach i Kielecczyźnie. Ta ostatnia, „Wierni sobie” jest plonem benedyktyńskiej pracy, jaką autor wykonał, gromadząc w książce tak wiele bezcennych materiałów faktograficznych. Ciekawa lektura ! \

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...