Nowelizacja ustawy medialnej zawetowana

| 27 gru 2021  21:56 | Brak komentarzy

Prezydent Andrzej Duda nie podpisał znowelizowanej ustawy medialnej uchwalonej w  trybie ekspresowym przez Sejm 17 grudnia 2021 r. Uzasadniając veto prezydent stwierdził, że miał wiele zastrzeżeń do przepisów ustawy medialnej, jej niezgodności z Konstytucją oraz sposobu procedowania, odbiegającego od podstawowych norm stanowienia prawa.

Wśród argumentów wymienił prezydent umowę o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA, a także kwestię pluralizmu medialnego i wolności słowa. „Nowela narusza też prerogatywy prezydenckie – stwierdził. Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Wtedy będziemy mogli  mówić, że jesteśmy honorowym narodem” – uzasadnił prezydent.

Na decyzję prezydenta niewątpliwy wpływ miały również wielotysięczne demonstracje w kilkudziesięciu miastach kraju. Pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy” lex TVN” podpisało się prawie 2,5 mln obywateli. W akcji zaznaczyło swój udział Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Dalecy jesteśmy od przekonania, że brak podpisu prezydenta pod ustawą medialną kończy sprawę. Rząd i partia rządząca nie pozbędą się chęci podporządkowania swoim wpływom mediów niezależnych. Prezydent Andrzej Duda zaapelował do Sejmu, aby „przyjął odpowiednie rozwiązania wprowadzające ograniczenia udziału podmiotów zagranicznych w spółkach rynku medialnego”. Takie decyzje powinny zostać podjęte „na przyszłość” i „w sposób uporządkowany”.

Weto prezydenckie w tym przypadku, na obecną chwilę, jest rozwiązaniem dobrym. Lepszym niż odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Przyszłość jednak pokaże jaki los spotka media niezależne w najbliższych miesiącach. Jaki wariant „b” kryje się za prezydenckim vetem.

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...