Nietypowa Gruszka w tym roku

| 25 kwi 2024  17:00 | Brak komentarzy

W czwartek (25 kwietnia 2024) w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Syndykatu Dziennikarzy Polskich w Krakowie odbyła się coroczna gala wręczenia nagród dziennikarskich Złotej Gruszki i Zielonej Gruszki. To 32 edycja tej nagrody, w której to dziennikarze wybierają laureatów, ponieważ Kapituła Nagrody składa się z laureatów Nagrody.

W tym roku oprócz tradycyjnych Gruszek wręczono również nagrodę specjalną – Szklaną Gruszkę – w ten sposób Stowarzyszenie Dziennikarzy oraz Syndykat Dziennikarzy chciały podziękować za ponad dwie dekady współpracy z Prezydentem Miasta Krakowa, prof. Jackiem Majchrowskim. To dzięki aktywnej współpracy organizacji dziennikarskich i Miasta Krakowa, Klub Dziennikarzy Pod Gruszką nadal należy do środowiska dziennikarskiego, gdzie można organizować między innymi różnego rodzaju wydarzenia.

Zieloną Gruszkę otrzymał red. Mateusz Półchłopek z TVN24 w uznaniu za niekonwencjonalne podejście i obiektywizm w realizowanych materiałach telewizyjnych podbudowanych nienagannym warsztatem oraz ukazywanie problemów społecznych w otaczającej nas rzeczywistości w małych społecznościach, ale również w skali całej Polski. Gruszkę Złotą otrzymała red. Katarzyna Janowska z redakcji kulturalnej ONET.PL w uznaniu za rzetelne i pełnej pasji publikacje przedstawiające otaczający nas świat kultury i sztuki, za obiektywne i pełne zaangażowania przekazywanie informacji o wydarzeniach kulturalnych szerszej rzeszy Czytelników nie tylko z Małopolski, tak aby każdy mógł poczuć się uczestnikiem tych wydarzeń. Honorową Złotą Gruszkę otrzymał red. Stefan Ciepły, wieloletni redaktor naczelny Gazety Lekarskiej, obecnie członek zespołu redakcyjnego, nagrode otrzymał w uznaniu za wierność podstawowym zasadom dziennikarskiej profesji, potwierdzoną milionami słów zawartych w jego artykułach i wywiadach w ciągu ponad półwiecza jego pracy w tym zawodzie, za niezmienną pasję i chęć zajmowania się wieloma sprawami wymagającymi naprawy – drobnymi i wielkimi, za to, że nadal nie porzucił Czytelników.

Prezydent Miasta Krakowa nagrodził również red. Kazimierza Przeździeckiego medalem Honoris Gratia za blisko 70 lat pracy w zawodzie dziennikarza. Blisko 94 letni nasz kolega po fachu pracował w wielu gazetach by swoją karierę zwieńczyć pracą w Polskiej Agencji Prasowej w oddziale w Krakowie.

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy nie mógł zapomnieć o małym jubileuszu, a mianowicie nasza asystentka w tym roku obchodzi 50 lat pracy na rzecz naszego środowiska, w związku z tym została obdarowana skroomnym upominkiem, który mamy nadzieję, będzie dla niej dowodem na fakt, że dziennikarze pamiętają o innych, wydawałoby się nie związanych z naszą profesją.

Gala została, jak co roku, zakończona pokrojeniem tortu w kształcie Złotej Gruszki przez laureatów Nagrody. Rozmowy w kuluarach trwały do późnych godzin popołudniowych. Zapraszamy za rok, a redakcje zapraszamy już teraz do zgłaszania kandydatur do tej prestiżowej nagrody.

O Nagrodach

O Nagrodach

Złota Gruszka to nagroda dziennikarska Oddziału Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Krakowie. Podobnie Zielona Gruszka lecz jest ona przyznawana dziennikarzom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę i pasję z dziennikarstwem. Nagrody Złotej Gruszki i Zielonej Gruszki stanowią formę szczególnego wyróżnienia dziennikarzy prasy, radia, telewizji oraz mediów elektronicznych z terenu Polski południowej przyznawaną corocznie w maju w związku z przypadającym na ten czas świętem Książki i Prasy Polskiej, początkowo nagrodę przyznawano w styczniu w rocznicę ukazania się pierwszej polskiej gazety Merkuryusz Polski wydanej w Krakowie. Nagrodę te przyznaje każdorazowo Kapituła Nagrody złożona z poprzednich laureatów Nagrody Złotej i Zielonej Gruszki Gruszki, oraz Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej za szczególne osiągnięcia dziennikarskie mające walor odkrywczości i świeżości bezkompromisowego spojrzenia na aktualne problemy polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturalne ujmowane w formie warsztatowo nienagannej. Poprzez tę nagrodę Kapituła chce wyróżnić autorów przedstawiających swoimi publikacjami świadome dążenie do twórczej ingerencji w istniejącą rzeczywistość i chęć do nie konformistycznego oświetlania przedstawionych zjawisk, wydarzeń i procesów społecznych, zachodzących w naszym kraju. Przyznając tę nagrodę Kapituła chce również uwzględnić niezbędną spójność między nagradzanymi publikacjami a postawą etyczno – moralną autora akceptowaną przez nasze środowisko. Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać kolegia redakcyjne, organizacje społeczne oraz członkowie Kapituły. Kwalifikacji i opiniowania kandydatów dokonuje komisja powołana doraźnie przez Zarząd Oddziału Stowarzyszenia. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Kapituła w tajnym głosowaniu zwykłą większością głosów. Laureat otrzymuje piękną statuetkę odlanej w brązie gruszki z imienną inskrypcją, oraz specjalny dyplom. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się corocznie w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką w zabytkowej i przepięknej Sali Baltazara Fontany.

Dotychczasowymi laureatami nagrody byli między innymi: Ludwik Jerzy Kern, Mieczysław Czuma, Andrzej Sikorowski, Ryszard Józef Niemiec, Bronisław Cieślak,, Witold Ślisarski, Leszek Mazan, Tadeusz Sołtys, Leszek Konarski, Edward Miszczak, Bruno Miecugow, Grzegorz Miecugow, Andrzej Kozioł, ks. Adam Boniecki, Jerzy Jurecki, Sławomir Mokrzycki, Krzysztof Kawa.

Foto: Piotr Wojnarowski
Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...