Niepokorni dziennikarze TVP nagrodzeni

| 3 maj 2016  21:45 | Brak komentarzy

Katarzyna Janowska, była dyrektor TVP Kultura, oraz Karolina Lewicka, była dziennikarka polityczna TVP Info i TVP1, odebrały w Walencji nagrodę „Wolność słowa” dla wszystkich niepokornych dziennikarzy TVP. Uroczystość miała miejsce 3 maja, w Światowy Dzień Wolności Prasy. Janowska zadedykowała nagrodę wszystkim, którzy zostali zwolnieni z pracy z powodów politycznych, tym którzy zrezygnowali z pracy w proteście przeciwko nowelizacji ustawy medialnej w Polsce i przede wszystkim tym, którzy jeszcze pracują w Telewizji Polskiej. To właśnie oni każdego dnia muszą upominać się o rzetelność publicznego medium. Nie ma wolności bez wolnych mediów i nie ma wolnych mediów bez wolności – mówiła Katarzyna Janowska w czasie ceremonii w Walencji.


Nagrodę przyznało Unio de Periodostes Valencias, stowarzyszenie hiszpańskich dziennikarzy w Walencji. Wyróżnia nią corocznie pracowników sektora publicznego, którzy z oddaniem wykonują swoją pracę, występując przeciwko nieprawidłowościom i ponoszą tego konsekwencje. Wśród wyróżnionych w poprzednich latach znaleźli się m.in. niezależna, rosyjska dziennikarka Anna Politkowska; kubański poeta, dziennikarz i dysydent Raúl Rivero; meksykańska dziennikarka śledcza, walcząca o prawa kobiet Lydia Cacho; włoski pisarz i dziennikarz, autor książki „Gomorra” Roberto Saviano, a także Polacy, Ryszard Kapuściński i Witold Krasucki.

Katarzyna Janowska, odbierając nagrodę w Walencji, powiedziała: – Jestem zaszczycona otrzymaniem tej nagrody, w tak ważny dzień dla wszystkich dziennikarzy. Wolność jest warunkiem, dzięki któremu możemy realizować naszą misję. Oznacza to, że kiedy niezależność mediów jest zagrożona, jesteśmy zobowiązani stanąć w jej obronie.

Karolina Lewicka zrezygnowała z pracy w Telewizji Polskiej w połowie stycznia 2016 roku. Związana z TVP Info i „Wiadomościami” TVP dziennikarka w listopadzie ub. r. przeprowadziła w programie „Minęła dwudziesta” szeroko komentowany wywiad z ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim. Po tej rozmowie została na ponad tydzień odsunięta od prowadzenia programu przez prezesa TVP. Komisja Etyki TVP oceniła, że Lewicka w programie nie naruszyła standardów zawodowych.

(ONET 3.05.2016)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...