Nie żyje Henryk Zagańczyk…

| 9 gru 2020  23:17 | komentarze 2

Henryk Zagańczyk, lata 70. Fot: Interpress

ŻEGNAMY LEGENDĘ STOWARZYSZENIA

Wiele Mu zawdzięczamy. Zmarł 7 grudnia 2020 roku.

Kilka miesięcy temu składaliśmy Henrykowi życzenia z okazji ukończenia 87 lat (urodził się 24 września 1933 roku).

W życiu Stowarzyszenia był od zawsze. Członkiem SDP został w roku 1962, choć jako dziennikarz pracował od roku 1954.

Magistrem dziennikarstwa został w marcu 1975 roku, po ukończeniu studiów w Instytucie Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Potem był również nauczycielem przyszłych żurnalistów na UW.

Pracował w wielu redakcjach, wieloma kierował. Zdobył wiele wyróżnień, będąc cenionym publicystą zajmującym się m.in. problemami wojska. Pracując zawodowo, aktywnie udzielał się w Stowarzyszeniu. Po raz pierwszy został Delegatem Redakcyjnym w 1968 roku, był delegatem na zjazdy sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia, po raz pierwszy podczas VIII zjazdu. Był współtwórcą Klubu Publicystyki dla Zagranicy, aktywnie działał w Klubie Publicystów Wojskowych.

Do końca był z nami – jako członek Komisji Rewizyjnej w Oddziale Warszawskim SDRP (wybrany w czerwcu 2016) i jako członek Naczelnego Sądu Dziennikarskiego (wybrany w marcu 2017).

Henryk Zagańczyk zrobił wiele dla środowiska.

Przez wiele lat kierował Komisją Zatrudnienia Dziennikarzy, pomagając w znalezieniu pracy dla bezrobotnych dziennikarzy. Troszczył się o zasoby archiwalne przejęte po likwidacji RSW Prasa Książka Ruch w roku 1990.

Przyczynił się do uratowania zasobów biblioteki stowarzyszeniowej – w której były i „białe kruki”, i pozycje autorstwa dziennikarzy, o bezcennych zbiorach prasy (zwłaszcza fachowej) nie wspominając. Znalazły bezpieczny adres w jednej z bibliotek na warszawskim Mokotowie.

To Henryk był na początku Szefem portalu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, później prowadził własny. A poza niwą dziennikarską bardzo aktywnie działał w spółdzielni „Sadyba”, mieszkając w jej zasobach.

Trudno pogodzić się z myślą, że Henryka nie ma już z nami. Będziemy pamiętać!

Barbara Janiszewska

Rodzinie i Bliskim zmarłego Redaktora Henryka Zagańczyka składamy wyrazy szczerego współczucia. Łączymy się w bólu i żalu, po stracie Ojca, z naszym kolegą Mieszkiem.

Zarząd Główny
Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Pogrzeb Henryka Zagańczyka odbędzie się 17 grudnia 2020 r., o godzinie 12:30 na Cmentarzu Południowym w Antoninowie.

Komentarze

komentarze 2 do “Nie żyje Henryk Zagańczyk…”

  1. Marek Książek
    piątek, 11 - gru - 2020, godz. 17:05

    Bardzo smutna znajomość. Z Henrykiem nie znałem się może tak dobrze jak inni koledzy, ale sądzę, że darzyliśmy się sympatią. Cześć Jego pamięci!
    Marek Książek
    przewodniczący
    oddziału SDRP
    Olsztyn

  2. Wojciech
    czwartek, 24 - gru - 2020, godz. 06:45

    Wielki Żal! R.I.P.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...