NAGRODY ROZDANE. „Złoty Prus” dla Elżbiety Jaworowicz
Dziennikarze RP | 20 maj 2026 16:21 | komentarze 2
Z udziałem licznie zebranej publiczności, dorocznym zwyczajem , tym razem, 19 maja , w 114 rocznicę śmierci patrona nagrody odbyła się w Domu Dziennikarza w Warszawie gala wręczenia Nagród im Bolesława Prusa.
Ta prestiżowa dziennikarska nagroda ma bogatą tradycję. Po raz pierwszy nagrody przyznano w roku 1969. Laureatami w latach minionego wieku byli min. Władysław Machejek, Ryszard Kapuściński, Jerzy Turowicz, Hanna Krall, Andrzej Dobrzyński, Krystyna Bochenek, Marian Podkowiński, Monika Olejnik.
Po 14-letniej przerwie, w roku 2015 Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej wznowiło nagrody w nowej formule. Laureaci otrzymują statuetki zaprojektowane prze prof. dr hab. Mariana Molendę.
W tegorocznej edycji ( 2025) Kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Adamowskiego „Złotego Prusa „ przyznała ikonie polskiego dziennikarstwa red. Elżbiecie Jaworowicz. Laureatka od 43 lat nieprzerwanie prowadzi na antenie TVP cykliczną audycję „Sprawa dla Reportera”. Program o charakterze interwencyjnym cieszy się dużą popularnością, w śród odbiorców określany mianem „pomaga ludziom”.
W kategorii młody dziennikarz, do 35 roku , „Zielonego Prusa” otrzymał Radomir Wit z TVN. Na antenie TVN24 prowadzi cotygodniowy program publicystyczny „Bez Kitu”, w serwisie TVN24+ autorski podcast „WITajcie w mojej bańce”. W Sejmie, na korytarzach , „rozmawia z plecami posłów” zadając trudne pytania., nie zawsze uzyskując odpowiedź. W tej kategorii nominowanymi byli: Nikola Budzinska i Natan Chwalewski.
„Niebieski Prus”, w tej kategorii dziennikarz – wydawca, laureatami zostali dwaj dziennikarze gazet lokalnych red. Andrzej Andrysiak ( Gazeta Radomszczańska) i Jerzy Wizerkaniuk (Gazeta Kościańska). Obaj od dziesięcioleci redagują i wydają gazety dla lokalnej społeczności.
„Nagrodę Specjalną” Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, w założeniu przyznawaną ponad podziałami, otrzymała red. Helena Ciemińska–Kowalik reporterka sądowa, recenzentka rzeczywistości spod znaku Temidy , autorka kilku książek o tej tematyce.
Wydarzeniu tradycyjnie sponsorowali: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców „Repropol” oraz Uzdrowisko Nałęczów. Sponsorom Zarząd Główny Stowarzyszenia serdecznie dziękuje.
(am)
Tagi: Nagroda im. Bolesława Prusa - Niebieski Prus - Zielony Prus - Złoty Prus
Komentarze
komentarze 2 do “NAGRODY ROZDANE. „Złoty Prus” dla Elżbiety Jaworowicz”
Pozostaw komentarz:






















































Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.
Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.
17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.








Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.
piątek, 22 - maj - 2026, godz. 14:21
[…] Źródło https://dziennikarzerp.org.pl […]
wtorek, 26 - maj - 2026, godz. 23:19
[…] ludzi pokrzywdzonych przez prawo, instytucje, urzędników czy samo życie. Kiedy kilka dni temu Elżbieta Jaworowicz odbierała „Złotego Prusa”, statuetkę według projektu prof. Mariana Molendy odlaną w brązie, spodziewałem się spotkać […]