Nagrody Pulitzera 2022 rozdane

| 12 maj 2022  23:24 | Brak komentarzy

W ostatnich latach XIX wieku Joseph Pulitzer wyróżniał się jako ucieleśnienie amerykańskiego dziennikarstwa. Urodzony na Węgrzech, był najzdolniejszym z wydawców gazet, zagorzałym bojownikiem przeciwko nieuczciwemu rządowi, zaciekłym, podobnym do jastrzębia konkurentem, który nie stronił od sensacji w walce o nakład, oraz wizjonerem, który hojnie obdarzył swój zawód.

Jego innowacyjne New York World i St. Louis Post-Dispatch zmieniły dziennikarstwo prasowe. Pulitzer jako pierwszy wezwał do szkolenia dziennikarzy na poziomie uniwersyteckim w szkole dziennikarskiej. I z pewnością trwały wpływ Nagród Pulitzera na dziennikarstwo, literaturę, muzykę i dramat należy przypisać jego wizjonerskiej przenikliwości.

Pisząc swój testament z 1904 roku, który przewidywał ustanowienie Nagród Pulitzera jako zachęty do doskonałości, Pulitzer określił tylko cztery nagrody w dziedzinie dziennikarstwa, cztery w listach i dramacie, jedną za edukację i pięć stypendiów na podróże.

Służba publiczna

 • Washington Post – za przekonująco opowiedzianą i żywo przedstawioną relację z ataku na Waszyngton 6 stycznia 2021 roku, zapewniającą społeczeństwu dogłębne i niezachwiane zrozumienie jednego z najczarniejszych dni historii narodu merykańskiego

Wiadomości

 • Personel Miami Herald – za pilną, ale rozległą relację z zawalenia się kompleksu Champlain Towers South, łączącą jasne i pełne współczucia relacje z obszernymi komentarzami i raportami dotyczącymi odpowiedzialności

Dziennikarstwo śledcze

 • Corey G. Johnson, Rebecca Woolington i Eli Murray z Tampa Bay Times – za przekonujące ujawnienie wysoce toksycznych zagrożeń w jedynym z zakładów recyklingu baterii na Florydzie, który wymusił wdrożenie środków bezpieczeństwa, aby odpowiednio chronić pracowników i okolicznych mieszkańców

Dziennikarstwo popularnonaukowe

 • Natalie Wolchover x Quanta Magazine – za reportaż, który ujawnił złożoność budowy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, zaprojektowanego w celu ułatwienia przełomowych badań astronomicznych i kosmologicznych

Wiadomości lokalne

 • Madison Hopkins ze Stowarzyszenia Lepszego Rządu i Cecilia Reyes z Chicago Tribune – za przenikliwe zbadania długiej historii miasta, w którym nie powiodło się egzekwowanie przepisów budowlanych i przeciwpożarowych, co pozwalało właścicielom na popełnianie poważnych naruszeń prawa, które doprowadziły do ​​dziesiątek niepotrzebnych zgonów

Wiadomości krajowa

 • The New York Times – za ambitny projekt, który pokazał niepokojący wzorzec śmiertelnych zatrzymań przez policję, pokazując, jak można było uniknąć setek zgonów i jak funkcjonariusze zazwyczaj unikali kary

Korespondenci międzynarodowi

 • The New York Times – za odważne i bezstronne doniesienia, które ujawniły ogromną liczbę ataków kierowanych na ludność cywilną przez USA, kwestionując oficjalne sprawozdania dotyczące amerykańskich potyczek wojskowych w Iraku, Syrii i Afganistanie

Felietony

 • Jennifer Senior z The Atlantic – niezachwiany portret rodziny borykającej sie ze stratą w ciągu 20 lat po 11 września, mistrzowsko splatający osobisty związek autora z tą historią z delikatnymi reportażami, które ujawniają długotrwały żal

Nagróda Pulitzera

Coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Finaliści nagrody są wybierani przez jury działające na Uniwersytecie Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich.

Nagrodę swojego imienia ufundował w 1917 Joseph Pulitzer, amerykański dziennikarz i wydawca pochodzenia węgierskiego. Pierwszych laureatów ogłoszono 4 czerwca tego samego roku.

Corocznie nagrody przyznaje się w kwietniu w dwudziestu jeden kategoriach. W dwudziestu z nich zwycięzca otrzymuje świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów, a dwudziesta pierwsza kategoria służba publiczna honorowana jest złotym medalem, który otrzymuje zwykle gazeta (mimo że jest on przypisany do konkretnej osoby).

Więcej o Nagrodach Pulitzera

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...