NAGRODY GRAND PRESS ROZDANE

| 13 gru 2019  18:51 | Brak komentarzy

Konkurs Grand Press organizuje magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Podczas finałowej gali wybierany jest Dziennikarz Roku, zdobywcy nagród Grand Press i nagród specjalnych: Grand Press Economy, Grand Press Digital oraz Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego.

Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. W tym roku na konkurs wpłynęło 850 prac. Oceniało je 14-osobowe jury. W listopadzie, po dwóch dniach obrad, jurorzy przyznali nominacje w ośmiu kategoriach, przekazując do finału 55 materiały.

Grand Press 2019. Kategorie specjalne

W kategorii Grand Press Digital przyznawanej za innowacyjne wykorzystywanie nowych technologii w branży dziennikarskiej zwyciężył zespół Konkret24, na którego czele stoi Beata Biel. Portal został uruchomiony rok temu przez TVN24 i zajmuje się fact-checkingiem i weryfikacją informacji, które pojawiają się w internecie.

Grand Press Economy trafił do Grzegorz Osieckiego. Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” od lat zajmuje się gospodarką. Z newsowym zacięciem pisze o finansach publicznych i systemie emerytalnym.

Kolejną nagrodą specjalną była Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego, którą otrzymują dziennikarze sportowi. W tym roku zwycięzcą został Michał Kołodziejczyk, którego wywiady publikowane są na stronach Wirtualnej Polski i „Plusie Minusie”, weekendowym dodatku do „Rzeczpospolitej”.

Grand Press 2019. Osiem kategorii i nagrodzeni

REKLAMA

W kategorii „News” najlepsza okazała się dziennikarka Onetu Magdalena Gałczyńska. Została nagrodzona za cykl materiałów pt. „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”. Magdalena Gałczyńska opisała, jak wiceminister sprawiedliwości i prawa ręka Zbigniewa Ziobry. stał za zorganizowanym hejtem wobec sędziów, którzy sprzeciwiają się wdrażanym przez PiS zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Nasza dziennikarka ustaliła, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak aranżował i kontrolował akcję, która miała skompromitować szefa największego sędziowskiego Stowarzyszenia „Iustitia”. O efektach miał informować niezidentyfikowanego „Szefa”. Magdalena Gałczyńska znalazła się również na piątym miejscu w kategorii „Dziennikarz Roku”.

Za najlepszy materiał w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” uznano materiał dziennikarza TVN24 Bertolda Kittela pt. „Pancerny Marian i pokoje na godziny”. Materiał opublikowany w „Superwizjerze” ujawniał niejasne powiązania szefa NIK z gangsterami, którym wynajmował kamienicę z pokojami na godziny.

W kategorii „Publicystyka” nagrodzono Michała Wosia za tekst „Homo sovieticus po latach”, który ujazał się w „Tygodniu Powszechnym”. Rozlicza w nim ks. Józefa Tischnera z jego sympatii politycznych, wyrzucając filozofowi stanie po stronie liberalnych reform Leszka Balcerowicza.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej – Dużego Formatu” Bożena Aksamit została nagrodzona w kategorii „Reportaż prasowy/internetowy”. We wstrząsającym reportażu pokazała ofiary ks. Henryka Jankowskiego, zgwałcone nastolatki, czasem odbierające sobie potem życie.

Nagroda w kategorii „Reportaż radiowy” trafiła do Jolanty i Andrzeja Rudnik, który został wyemitowany w Polskim Radiu Koszalin. Opisali oni walkę rodziny Arama Rybickiego, ofiary katastrofy smoleńskiej, aby zapobiec nakazanej przez państwo ekshumacji.

Tomasz Sekielski, który jest dziennikarzem związanym z Onetem oraz jego brat Marek Sekielski zostali nagrodzeni w kategorii „Reportaż TV/wideo”. Grand Press trafił do nich za film „Tylko nie mów nikomu”. Jest to reportaż o pedofilii w Kościele, w którym ofiary księży pedofilów nie tylko opowiadają po raz pierwszy swoje dotąd skrywane przeżycia, ale też konfrontują je po latach podczas spotkań z dawnymi oprawcami. Zobacz rozmowę Janusza Schwertnera z Tomaszem Sekielskim nt. filmu.

Kolejną z kategorii był „Wywiad”. Nagrodzony w niej został Robert Mazurek za wywiad, „Związki partnerskie nie są złe” z Pawłem Rabiejem, który ukazał się w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Wiceprezydent Warszawy oświadczył w nim, że jest za małżeństwami homoseksualnymi, upierając się, iż to w gruncie rzeczy rozwiązanie konserwatywne.

Ostatnią kategorią była kategoria „Dziennikarstwo specjalistyczne”. Najlepszy okazał się w niej dziennikarz TVN24 Lech Dawidowicz. W materiale wyemitowanym w programie „Czarno na białym” dotarł do informacji, że polskie służby zakupiły najpotężniejszy system szpiegowski, który może przejąć kontrolę nad dowolnym urządzeniem, dając wgląd w życie i tajemnice każdego z nas.

Grand Press 2019. Lista zwycięzców

  • Grand Press Digital – Zespół Konkret24
  • Grand Press Economy – Grzegorz Osiecki
  • Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego – Michał Kołodziejczyk
  • News – „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości” – Magdalena Gałczyńska
  • Dziennikarstwo śledcze – „Pancerny Marian i pokoje na godziny” – Bertold Kittel
  • Publicystyka – „Homo sovieticus po latach” – Rafał Woś
  • Reportaż prasowy/internetowy – „Sekret Świętej Brygidy” – Bożena Aksamit
  • Reportaż TV/wideo – „Tylko nie mów nikomu” – Tomasz Sekielski, Marek Sekielski
  • Reportaż radiowy – „Niedokończona żałoba” – Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik
  • Wywiad – „Związki partnerskie nie są złe” – Robert Mazurek
  • Dziennikarstwo specjalistyczne -„Pegasus” – Lech Dawidowicz

Grand Press Dziennikarz Roku 2019. Najlepsza piątka

  1. Tomasz Sekielski
  2. Bertold Kittel
  3. Andrzej Stankiewicz
  4. Marek Sekielski
  5. Magdalena Gałczyńska

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...