Nagroda literacka im. Jerzego Wilmańskiego dla Małgorzaty Kamińskiej-Bruszewskiej

| 28 mar 2025  22:13 | Brak komentarzy

Długoletnia radna gminy Nowosolna, a wcześniej przewodnicząca Rady Gminy (powiat łódzki wschodni) Małgorzata Kamińska-Bruszewska została tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej im. Jerzego Wilmańskiego. 

Małgorzata Kamińska-Bruszewska to znana dziennikarka Radia Łódź, producentka filmowa i realizatorka telewizyjna związana z TVP 3. Była prezes Radia Łódź i członek Rady Programowej TVP 3 od 15 lat jest radną gminy Nowosolna, przez 9 lat była jej przewodniczącą. Na swoim koncie ma reportaże artystyczne, tworzyła piosenki do tekstów m.in. Kaliny Jerzykowskiej, Andrzeja Poniedzielskiego i Wiktora Mikołajewskiego.

Jej piosenki śpiewali: Artur Andrus, Elżbieta Adamiak, Alicja Majewska i Andrzej Poniedzielski. Tworzyła też edukacyjne programy telewizyjne o tematyce przyrodniczej, angażowała się w promocję Łodzi. W czasie zmian ustrojowych w latach osiemdziesiątych włączyła się do reformowania mediów publicznych. „Różnorodność podejmowanych działań sytuuje ją w grupie ludzi, którzy podobnie jak red. Jerzy Wilmański mogli o sobie pomyśleć: dziennikarz – tak, ale przede wszystkim twórca, człowiek aktywny, kreatywny, pełen pasji i nigdy niepozostający obojętny na otaczający świat” – czytamy w laudacji wygłoszonej podczas wręczenia nagrody.

Nagrodę od kilkunastu lat przyznaje Stowarzyszenie Łódzkie „Pokolenia” kierowane przez Marka Klimczaka, a także Oddział Łódzki Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – „Za wierność miastu, działalność pisarską i publicystyczną”. Tą prestiżową nagrodą uhonorowano już wielu dziennikarzy i społeczników. Wśród nich znaleźli się też członkowie SDRP Oddział w Łodzi – śp. Mirosława Ferenc, śp. Edward Mueller, Ryszard Poradowski, szef Łódzkiego Oddziału SDRP, i serdeczny przyjaciel stowarzyszenia Mirosław Kuliś, wydawca Tygodnika „Angora”.

Redaktor Jerzy Wilmański (1936-2005) – dziennikarz m.in. „Odgłosów”, „Trybuny Łódzkiej”, PR Łódź, publicysta kulturalny TVP 3, był autorem ok. 200 audycji literackich oraz wielu tomików poezji i książek o Łodzi, m.in.: „Duchy Piotrkowskiej” i „Antykwariat przy Piotrkowskiej”. Od wielu lat patronuje nagrodzie swojego imienia.

W uroczystym wręczeniu nagrody podczas dorocznego spotkania członków i sympatyków Stowarzyszenia „Pokolenia”, które odbyło się w łódzkim Hotelu „Ambasador”, uczestniczył m.in. poseł Tomasz Trela, wicewojewoda łódzki Grzegorz Majewski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Piotr Bors, były marszałek województwa łódzkiego i działacz społeczny Mieczysław Teodorczyk.

Ryszard Poradowski

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...