Mistrzostwa Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce po raz pierwszy w toruńskiej hali

| 17 sty 2020  15:55 | Brak komentarzy

22. lutego w Arenie Toruń odbędą się 1. Halowe Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce. Wydarzenie towarzyszy kolejnym edycjom czempionatów lekkoatletycznych weteranów oraz lekarzy.

Dotychczas odbyły się dwie edycje Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce. Obydwie jednak w wydaniu letnim, czyli na stadionach. Pod koniec czerwca 2018 roku w Toruniu żurnaliści po raz pierwszy stanęli do walki o medale we własnym lekkoatletycznym czempionacie. Rok później pracownicy mediów rywalizowali w Białymstoku. Teraz ponownie powalczą w Toruniu, jednak po raz pierwszy w hali.

W 2018 roku było nas jeszcze niewielu, spotkaliśmy w bardzo kameralnym gronie – wspomina Tomasz Niejadlik, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia. – Pół roku temu w Białymstoku frekwencja była już zdecydowanie lepsza. Teraz liczymy, że dziennikarzy zainteresowanych najbliższymi zawodami będzie jeszcze więcej. Wielkim atutem wydarzenia jest niewątpliwie hala, w której przyjdzie nam rywalizować. Arena Toruń to niewątpliwie jeden z najwspanialszych tego typu obiektów lekkoatletycznych na naszym kontynencie. Odbywa się tu wiele prestiżowych imprez, nawet najwyższej międzynarodowej rangi, takich jak mistrzostwa świata czy Europy. Dotychczas dziennikarze mogli tu co najwyżej oglądać i relacjonować starty takich gwiazd jak chociażby Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Piotr Lisek czy Ewa Swoboda. Teraz sami mają okazję wystartować w tym samym obiekcie w bardzo zbliżonych pod wieloma względami warunkach.

Faktycznie, możliwość startu w słynnej Arenie Toruń to niewątpliwie jeden z dużych atutów najbliższych mistrzostw dziennikarzy. To właśnie w tym miejscu w marcu przyszłego roku odbędzie się najbliższa edycja Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce z udziałem największych gwiazd Starego Kontynentu. W minionym sezonie gościły tu z kolei 8. Halowe Mistrzostwa Świata Masters, w których uczestniczyło w sumie aż cztery tysiące lekkoatletów w wieku od 35 do przeszło 100 lat z niemalże 90 krajów. W 2015 weterani „lekkiej” rywalizowali tu z kolei o medale mistrzostw Europy. W hali co roku odbywają się mistrzostwa kraju we wszystkich kategoriach wiekowych oraz prestiżowy Orlen Copernicus Cup, będący jednym z wydarzeń cyklu World Athletics Indoor Tour, czyli zimowego odpowiednika Diamentowej Ligi. W ubiegłym roku toruńskie zawody zostały uznane przez światową federację lekkoatletyczną najlepszym mityngiem w Europie. Jak ciekawostkę warto też nadmienić, że bieżnia z budującej się jeszcze wówczas Areny Toruń, została wykorzystana w 2014 roku także podczas halowych mistrzostw świata w Sopocie.

To rewelacyjna, bardzo szybka nawierzchnia, stworzona do uzyskiwania na niej wspaniałych wyników – mówi Tomasz Niejadlik. – Między innymi właśnie z tego powodu ustanowiono tu już wiele rekordów Polski, Europy i świata w wielu kategoriach wiekowych – począwszy od tych juniorskich, na kategoriach stulatków kończąc.

W rywalizacji w 1. Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy mogą wziąć udział w zasadzie wszystkie osoby zawodowo pracujące w mediach, także m.in. fotoreporterzy, operatorzy kamery, czy montażyści, a nawet emerytowani dziennikarze. Prawo startu mają też blogerzy, nieetatowi współpracownicy redakcji i freelancerzy pod warunkiem jednak, że będą wstanie udokumentować stałe związki z branżą. Jak podkreślają organizatorzy, do rozdania będzie wiele kompletów medali. Zaplanowanych jest bowiem aż 13 konkurencji: biegi na dystansach 60, 200, 400, 1500 i 3000 metrów, 60 m przez płotki, chód na 3000 metrów, skok w dal, trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce, pchnięcie kulą i rzut ciężarkiem. Rywalizacja w każdej z konkurencji będzie odbywała się w kategoriach Open, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Do ustalenia ostatecznych klasyfikacji stosowane będą współczynniki przeliczeniowe niwelujące różnice wynikające z wieku startujących. Każda redakcja może wystawić dowolną ilość reprezentantów. W przypadku udziału co najmniej kilku minimum trzyosobowych reprezentacji zakładane jest wprowadzenie dodatkowej klasyfikacji – zespołowej.

Atutem wydarzenia są też niskie stawki wpisowego. Każdy zawodnik bądź zawodniczka może wybrać maksymalnie trzy konkurencje. Udział w jednej to koszt zaledwie 20 złotych, dwóch – 40 zł, trzech – 70zł. Dodatkowe opłaty i licencje sportowe nie są wymagane.

Co więcej, dziennikarze mający ukończony co najmniej 35. rok życia będą klasyfikowani również w 29. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. W ramach zmagań „mastersów” obowiązują kategorie wiekowe z pięcioletnimi przedziałami, np. 35-39. rok życia, 40-44. r. ż, 45-49. r. ż., itd. W czempionacie weteranów tradycyjnie wystąpi aż kilkuset lekkoatletów, wśród których niewątpliwie nie zabraknie prawdziwych sław „lekkiej”. Stałymi uczestniczkami zawodów organizowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters są m.in. Urszula Kielan (wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż z Moskwy, multimedalistka halowych mistrzostw Europy), czy Ludwika Chewińska (kulomiotka, posiadaczka najstarszego lekkoatletycznego rekordu Polski).

Poza zmaganiami dziennikarzy 22. lutego w Arenie Toruń odbędzie się jeszcze jeden branżowy czempionat. Będą to 3. Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy w Lekkiej Atletyce (medycy poza tym mają na koncie już osiem letnich edycji mistrzostw).

Organizatorami 1. Halowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce są Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters i Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej na temat wydarzenia, w tym regulamin mistrzostw i karta zgłoszeniowa, pod adresem: https://pzlam.pl/pl/zawody/1-hmpdz/

DO POBRANIA:

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...