MEDALE WOLNOŚCI SŁOWA

| 31 sie 2021  14:09 | Brak komentarzy

W przeddzień 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się gala wręczenia Medali Wolności Słowa. Laureatami zostali: Adam Bodnar, Andrzej Poczobut, Agnieszka Jankowiak–Maik. Przyznano także nagrodę specjalną Marianowi Turskiemu – medal za Bycie Świadkiem.

W trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce, Fundacja Grand Press co roku będzie honorować Polaków, w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi, autorki i autorów najważniejszych przemówień, które mogły wpłynąć na świadomość Polaków. Wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną; kulturalną, artystyczną, naukową; dziennikarską i publicystyczną.

Medale przyznawane będą w kategoriach: Media, Instytucja, Obywatel.


W pierwszej edycji 2021 roku  spośród wszystkich zgłoszonych kandydatur Fundacja Grand Press wskazała następujące osoby:
W kategorii Media:

  • Jarosława Jabrzyka, redaktora naczelnego „Superwizjera” TVN, szefa zespołu śledczego, którego dziennikarze zdobywają nagrody w Polsce i za granicą
  • Piotra Pacewicza, redaktora naczelnego OKO.Press, serwisu dziennikarstwa śledczego i factcheckingowego, obrońcę praw człowieka, twórcę ważnych akcji prospołecznych
  • Andrzeja Poczobuta, korespondenta „Gazety Wyborczej” na Białorusi, który nie ustaje w ujawnianiu działań reżimu Łukaszenki, za co białoruskie władze uwięziły go już po raz drugi.

W kategorii Instytucja:

  • Adama Bodnara, byłego rzecznika praw obywatelskich, który pochylał się zarówno nad sprawami zwykłego obywatela, jak i fundamentalnymi kwestiami niezawisłości sądów, trójpodziału władzy oraz niezależności mediów
  • Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, którego publiczne wypowiedzi wielokrotnie zmuszały rząd do korekty działań związanych z pandemią
  • Ewę Wrzosek, prokurator, członkinię stowarzyszenia Lex Super Omnia, która odważnie stoi na straży Konstytucji i nie zgadza się, by władza stała ponad prawem.

W kategorii Obywatel:

  • Katarzynę Augustynek, aktywistkę uliczną znaną jako Babcia Kasia, która broni praw kobiet, osób LGBT, nauczycieli, niezależnych sędziów i prokuratorów, kpiąc jednocześnie z opresyjnego państwa
  • Agnieszkę Jankowiak-Maik, nauczycielkę historii, znaną jako Babka od Histy, uczącą młodych ludzi, czym jest postawa obywatelska i prawo do protestu
  • Olgę Tokarczuk, laureatkę Literackiej Nagrody Nobla, która zabiera głos w fundamentalnych kwestiach społecznych i nie boi się wskazywać nam mądrych rozwiązań.

Dziennikarz „Wyborczej” Bartosz Wieliński, przyjmujący medal w imieniu Andrzeja Poczobuta, więzionego przez reżim Łukaszenki, wygłosił wzruszające przemówienie. – Proszę państwa, jesteśmy w szczególnym miejscu, gdzie zaczęła się wolność Europy. Na sali jest komisarz Jourova, Donald Tusk i wybitni przedstawiciele demokratycznej Polski. To jest moja prośba do was, prośba dziennikarza, kolegi Andrzeja Poczobuta, człowieka, który siedzi w więzieniu, zróbcie, co możecie, żeby on wyszedł z więzienia i wszyscy inni białoruscy dziennikarze także zobaczyli wolność. Błagam was, zróbcie coś. Niech to się po prostu skończy.

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP dołącza się do apelu red. Bartosza Wielińskiego. Oczekujemy od władz polskich i europejskich, od międzynarodowych organizacji dziennikarskich IFJ i EFJ, skutecznego, radykalnego działania na rzecz obrony dziennikarzy więzionych w Mińsku i innych miastach Białorusi.

(Portal Miasta Gdańsk) am

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...