Małgorzata Garbacz Dolnośląskim Dziennikarzem 2021 Roku

| 22 gru 2021  19:35 | Brak komentarzy

15 grudnia 2021 r, podczas Dziennikarskiej Wieczerzy Wigilijnej, przewodniczący dolnośląskiego Oddziału SDRP Ryszard MULEK wraz ze swoim zastępcą Janem Stanisławem JEŻEM uhonorowali red. Małgorzatę GARBACZ Certyfikatem Dolnośląskiego Dziennikarza 2021 Roku oraz statuetkę Złotego Pióra. Odczytany też został okolicznościowy wiersz Wojciecha ZABOROWSKIEGO napisany na cześć tegorocznej laureatki.

Słów parę o pełnej uroku, humoru i wiedzy Kronikarce Roku

Nie tylko wiedza, ale i odwaga!
Co miesiąc nowa o wirusie saga!
Każdy z nas rzec można wprost, no, wniebowzięty
był, czytając w listopadzie „Święty i prezenty”.
Czasu tej lektury nie spiszesz na straty,
bo zaprawdę, powiadam wam, mistrz z tej Małgorzaty!
Kolejny odcinek, pandemii kronika,
uczy, bawi, śmieszy. Jasno stąd wynika,
że choć epidemia okrutna i zła,
Koleżanki Garbacz dobra passa trwa.
I wiem już, co przyniósł Jej Mikołaj Święty:
brawa i kolegów szczere komplementy.
I Złote Pióro, które dodaje uroku,
pasuje też do tytułu Dziennikarki Roku!
Zakończenie. Pointa. Aż się o to prosi:
Sto lat” dla naszej złotopiórej Gosi!

Wojciech W. Zaborowski
Frankfurt n. Menem, 15.12.2021

BIOGRAM MAŁGORZATY GARBACZ

Sięganie do zakamarków pamięci jest po latach trudne, bowiem pamięć wygładza nie tylko wspomnienia. Także piękne przygody na życiowych szlakach. Czas studiów i po magisterium – to pierwsza współpraca z wrocławską prasą. Pierwsza publikacja w „Słowie Polskim” przyniosła wówczas nieskrywaną radość – wspomina Małgorzata Garbacz, Gosia – dla przyjaciół i znajomych.

Etatowe pisanie rozpoczęła pod koniec lat 70. ubiegłego wieku (ależ to brzmi!) w „Gazecie Wrocławskiej” (wcześniej „Robotniczej”). Przez prawie 20 lat Gosia najdłużej pracowała w Dziale Publicystyki, zajmując się głównie tematyką edukacyjną i społeczną. Jej zawodowym hobby stała się edukacja alternatywna – poszukująca, zapewniająca uczniom swobodę rozwoju. Należy wspomnieć o promowaniu Wrocławskiej Szkoły Przyszłości w latach 80. i 90. na łamach „Gazety Wrocławskiej” i innych publikacjach w tytułach ogólnopolskich – o młodzieży i systemie oświaty. W latach 80. i 90. prowadziła pierwsze klasy dziennikarskie w LO nr XIII. 

Równolegle z pracą redakcyjną udzielała się społecznie. Na początku lat 80. organizowała dla młodych dziennikarzy szkolenia, na które zapraszała językoznawców z Uniwersytetu Wrocławskiego. To była aktywność w ramach Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, którego jest członkiem od 1982 roku. Pełniła w nim różne funkcje, między innymi: wiceprzewodniczącej Dolnośląskiego Oddziału, przez kilka kadencji była też przewodniczącą Komisji Rewizyjnej. W 2009 roku, w wyborach na przewodniczącego Dolnośląskiego Oddziału SDRP, zdobyła najwięcej głosów, jednak nie podjęła tej funkcji, bowiem obowiązki we własnej firmie nie zostawiły wystarczająco czasu na inne zadania.

Małgorzata Garbacz pracowała w redakcji do 1999 roku; założona rok wcześniej autorska firma EDU-SA, Agencja Public Relations, zaczęła się dynamicznie rozwijać. W dwóch nurtach: Policealnym Studium Aktywności Społecznej (także autorska placówka), które potem przekształciła w ośrodek szkoleniowy wewnątrz EDU-SA oraz działalności edytorskiej i wizerunkowej.

Firma dwa lata temu, na swoje 20-lecie w 2019 roku, opracowała resumé wielowątkowej działalności. Ma na koncie obsługę prasową (rola rzecznika prasowego i prowadzenie Biura Prasowego przez kilka edycji) Dolnośląskich Targów Edukacyjnych, Targów Finansowych, Targów Nieruchomości. Ponadto – Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i innych wydarzeń, takich jak jubileusze dużych firm oświatowych i dolnośląskie obchody 200-lecia urodzin Juliusza Słowackiego w 2009 roku, jubileusze LO nr IX (50- i 60+lecie) oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym (10-lecie) i wielu innych wydarzeń oraz projektów.

Lepszemu zobrazowaniu zapewne posłuży lista miejsc, w których Gosia prowadziła konferencje prasowe i uroczystości dużej rangi (wcześniej opracowując ich scenariusze): wrocławski Ratusz, Hala Stulecia, Hotel Jana Pawła II, Politechnika Wrocławska, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, bank PKO BP, JTT Computer, TU Allianz, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Pięknych. Często łączyło się to z realizacją oprawy medialnej różnych przedsięwzięć publicznych.

Znajomość zagadnień edukacyjnych stała się genezą rozwinięcia drugiego nurtu – działalności szkoleniowej. Małgorzata przygotowywała i realizowała we współpracy ze specjalistami szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, placówek wychowawczych, z zakresu doskonalenia kompetencji społecznych, w tym relacji z uczniami i rodzicami. Sama natomiast prowadziła zajęcia z podstaw dziennikarskiego warsztatu i kontaktów z mediami.

Jej zawodową drogę charakteryzuje przeplatanie się aktywności dziennikarskiej z wizerunkową, szkoleniową i wydawniczą. Jako edytor i redaktor może pochwalić się kilkudziesięcioma wydawnictwami, między innymi, albumami (Album Brochowa) i książkami (fragmenty dzieł wieszcza Juliusza Słowackiego oraz o obchodach 200-lecia urodzin tego poety), książkami – „Magiczna Katalonia”, książkami na 50- i 60-lecie LO nr IX, zapisem Juliuszady, czyli dolnośląskich obchodów Roku Juliusza Słowackiego. I jeszcze zbiorem własnych tekstów o Uniwersytecie Ekonomicznym, podsumowaniem 35 lat Maratonu Wrocławskiego oraz wieloma folderami i katalogami (np. o Międzynarodowej Maturze, LO nr XIV, Zespole Szkół im. Cz. Miłosza, wspieraniu rozwoju niepełnosprawnych dzieci i ich ośrodka w Jaszkotlu oraz towarzyszące targom). Jako copywriter, już we własnej firmie, pisała i redagowała książki, foldery, materiały promocyjne oraz strony internetowe wielu firm.

Małgorzata Garbacz założyła i szefowała lub współszefowała Stowarzyszeniu „Wizerunek”, Stowarzyszeniu „Masz Jutro” i Korporacji Biznesowej, która poszukiwała dofinansowania dla organizacji niosących pomoc ludziom w potrzebie oraz obiektów, w których tej pomocy udzielają. W Stowarzyszeniu Absolwentów i Sympatyków LO nr IX pełni obecnie funkcję Prezesa Zarządu

Jako menedżer prasowy wspiera od 2015 roku UTW w UE. W latach 2019– 2021 prowadziła na tej uczelni m.in. otwarty wywiad z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, konferencję prasową z jego następcą – Jackiem Sutrykiem oraz briefing z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Marcinem Krzyżanowskim i przedstawicielem Izby Notarialnej we Wrocławiu rejentem Witem Tarkowskim.

Jako dziennikarz regularnie publikuje swoje teksty na portalu internetowym Uniwersytetu Ekonomicznego (a wcześniej w wydawnictwach tradycyjnych, papierowych). Od marca 2020 roku pisze kronikę pandemii. Ma zamiar ją wydać w formie książkowej. Kronika, uzupełniana mniej więcej co miesiąc, liczy już ponad 30 felietonów. Opisują one rzeczywistość w dowcipnej formie, ale służą, zgodnie z zamysłem autorki, pokrzepieniu serc. Gosia niezmiennie apeluje o cierpliwość i nadzieję na spokojniejszy czas. Podnosić na duchu – to zawołanie, któremu stara się sprostać. Felietony (czyli kolejne zapiski kroniki) są publikowane na portalach naszego stowarzyszenia dziennikarskiego.

Kwintesencją pracy dziennikarza jest dla Małgorzaty Garbacz obserwowanie i relacjonowanie. We wstępie do jednego ze swoich wydawnictw uzasadniała miłość do pisania, a właściwie opisywania świata i ludzi, dając tytuł: „W palecie słów”.

Maluję świat słowami. Z worka różnorodnych wydarzeń wysypują się czcionki, które najpierw zagarniam do siebie. A potem tworzę z nich słowa, zdania i akapity. Dodaję – jak na obrazach – emocje i wrażenia innych. Ale cała układanka jest moja. Doprawiam ją doświadczeniem dziennikarza i redaktora oraz uważnym spojrzeniem na świat.

I tak lepię relacje, artykuły, felietony. Fascynuje mnie ubieranie w słowa, kiedy piszę we własnym imieniu. A kiedy przygotowuję wywiad – cierpliwie słucham, jak inni oglądają i opisują rzeczywistość. Pociąga mnie wędrówka śladami i myślami ludzi mądrych, specjalistów w swoich dziedzinach i rozważnych jurorów naszego życia… Sprawia mi wielką radość dzielenie się zawodowym ekwipunkiem doświadczonego dziennikarza i publicystyczną pasją.

Gosia Garbacz – dziennikarz, menedżer public relations, wydawca. Ma pasje: pisanie, kreowanie wizerunku, podróżowanie, sprawianie niespodzianek, rozmawianie z ludźmi. Zgodnie z powiedzeniem, że „w życiu najważniejsze jest życie”. Niektórzy dowcipnie dodają – …i numer telefonu 601… i tak dalej.

Za działalność zawodową i społeczną uhonorowana została między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaka „Za Zasługi dla Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk”, Odznaką „Za Zasługi dla ZSMP”, Odznaką Złota Dziewiątka Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków LO nr IX, Medalem Sojusznika LO nr IX, Statuetką Życzliwości ZOL dla Dzieci w Jaszkotlu oraz wieloma dyplomami i podziękowaniami.

Złote Odznaki „Za Zasługi dla SDRP Dolny Śląsk”

Kolejnym uroczystym akcentem tegorocznej Wieczerzy Wigilijnej było również uhonorowanie żurnalistów oraz przyjaciół naszego stowarzyszenia Złotymi Odznakami „Za Zasługi dla Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk”. Otrzymali je redaktorzy: Małgorzata GarbaczBarbara Jakimowicz-KleinJanusz MichalewiczEngelbert Miś, Andrzej Skupniewski oraz Emilia Kos z zespołu artystycznego „Retro”.

Sekretarz Wrocławskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Jerzy Lesicki wręczył Ryszardowi Mulkowi Brązowy Medal „Za Zasługi dla SKMP ONZ”. W imieniu wyróżnionych i odznaczonych głos zabrała Małgorzata Garbacz, która w niezwykle emocjonalnej wypowiedzi podziękowała za docenienie ich społecznej aktywności.

JSJ
Zdjęcia: Jan Drajczyk i Ryszard GodlewskiKomentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...