Lubelski Salon Dziennikarski

| 10 paź 2024  15:30 | Brak komentarzy

W Lublinie pierwszej dekadzie października 2024 r. pod nazwą „Dziennikarska kawa” zainaugurował działalność Lubelski Salon Dziennikarski. W swojej formule nawiązuje on do tradycji europejskich salonów literackich z przełomu XIX i XX wieku, na których mówiono o sprawach ważnych i błahych, a nade wszystko podtrzymywano więzi towarzyskie. Jego organizatorem jest miejscowy Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Moderatorami pierwszego salonu byli: prezes Fundacji Willa Polonia dr Jan Sęk, założyciel i prezes Wydawnictwa Polihymnia Tomasz Orkiszewski oraz red. naczelny „Awangardy Lubelskiej” Krzysztof Stankiewicz.

Pierwszym tematem spotkania była 20 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W nawiązaniu do tego historycznego wydarzenia dr Jan Sęk przypomniał uwarunkowania naszej akcesji do wspólnoty oraz przedstawił scenariusz wystawy zorganizowanej przez jego fundację, zatytułowanej „My Europianie. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Zauważył, iż jej tytuł nawiązuje do słów wielkich Polaków, a to Sebastiana Klowica i papieża Jana Pawła II. Wystawa była prezentowana w Muzeum Niepodległości w Warszawie, a obecnie można ją obejrzeć w Lublinie. W tej stołecznej placówce, z inicjatywy w/w fundacji, na przełomie wiosny i lata br. zorganizowano wystawę prac lubelskiego artysty plastyka Andrzeja Kota. Obydwie ekspozycje zostały omówione w bogato ilustrowanych katalogach.

Tomasz Orkiszewski z kolei przedstawił historię wydawnictwa startującego z przysłowiowego garażu po liczącą się dziś na rynku wydawniczym oficynę specjalizującą się w muzykaliach, ale nie stroniącą od wydawania pism społeczno-kulturalnych związanych z miastem i regionem lubelskim, a także publikacji książkowych o charakterze biograficznym, podróżniczym, tematyce społeczno-kulturalnej i, oczywiście, z zakresu literatury pięknej. T. Orkiszewski przypomniał, iż mieszkający w Lublinie Sebastian Klonowic był nie tylko literatem, ale także kompozytorem, którego utwory muzyczne wydała jego oficyna. W Polihymnii, zauważmy, wydawali książki m.in. lubelscy dziennikarze z naszego stowarzyszenia, jak Janusz Świąder, Tadeusz Chwałczyk, Zbigniew Miazga czy Krzysztof Stankiewicz..

Red Stankiewicz przedstawił 15-letnią historię społeczno-kulturalnego kwartalnika „Awangarda Lubelska” i związanych z nim autorów.

/Woy/

Fot. Zenon Krawczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...