Lubelski Salon Dziennikarski
Dziennikarze RP | 10 paź 2024 15:30 | Brak komentarzy
W Lublinie pierwszej dekadzie października 2024 r. pod nazwą „Dziennikarska kawa” zainaugurował działalność Lubelski Salon Dziennikarski. W swojej formule nawiązuje on do tradycji europejskich salonów literackich z przełomu XIX i XX wieku, na których mówiono o sprawach ważnych i błahych, a nade wszystko podtrzymywano więzi towarzyskie. Jego organizatorem jest miejscowy Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
Moderatorami pierwszego salonu byli: prezes Fundacji Willa Polonia dr Jan Sęk, założyciel i prezes Wydawnictwa Polihymnia Tomasz Orkiszewski oraz red. naczelny „Awangardy Lubelskiej” Krzysztof Stankiewicz.
Pierwszym tematem spotkania była 20 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W nawiązaniu do tego historycznego wydarzenia dr Jan Sęk przypomniał uwarunkowania naszej akcesji do wspólnoty oraz przedstawił scenariusz wystawy zorganizowanej przez jego fundację, zatytułowanej „My Europianie. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Zauważył, iż jej tytuł nawiązuje do słów wielkich Polaków, a to Sebastiana Klowica i papieża Jana Pawła II. Wystawa była prezentowana w Muzeum Niepodległości w Warszawie, a obecnie można ją obejrzeć w Lublinie. W tej stołecznej placówce, z inicjatywy w/w fundacji, na przełomie wiosny i lata br. zorganizowano wystawę prac lubelskiego artysty plastyka Andrzeja Kota. Obydwie ekspozycje zostały omówione w bogato ilustrowanych katalogach.
Tomasz Orkiszewski z kolei przedstawił historię wydawnictwa startującego z przysłowiowego garażu po liczącą się dziś na rynku wydawniczym oficynę specjalizującą się w muzykaliach, ale nie stroniącą od wydawania pism społeczno-kulturalnych związanych z miastem i regionem lubelskim, a także publikacji książkowych o charakterze biograficznym, podróżniczym, tematyce społeczno-kulturalnej i, oczywiście, z zakresu literatury pięknej. T. Orkiszewski przypomniał, iż mieszkający w Lublinie Sebastian Klonowic był nie tylko literatem, ale także kompozytorem, którego utwory muzyczne wydała jego oficyna. W Polihymnii, zauważmy, wydawali książki m.in. lubelscy dziennikarze z naszego stowarzyszenia, jak Janusz Świąder, Tadeusz Chwałczyk, Zbigniew Miazga czy Krzysztof Stankiewicz..
Red Stankiewicz przedstawił 15-letnią historię społeczno-kulturalnego kwartalnika „Awangarda Lubelska” i związanych z nim autorów.
/Woy/
Fot. Zenon Krawczyk
Komentarze
Pozostaw komentarz: