Lubelscy dziennikarze na festynie Ludzi z pasją

| 13 cze 2023  12:34 | Brak komentarzy

Dziennikarze Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej 11 czerwca 2023 r. uczestniczyli w ogólnomiejskim festynie „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych”.

Ich samodzielne stoisko z wyeksponowanym banerem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej znajdowało się, podobnie, jak przed rokiem, w centrum Lublina – przed dawnym „PDT -em”.

Pod namiotem z wyłożonymi książkami zasiedli ich autorzy, a to red. red.: Izabella Wlazłowska, Hanna Pawłowska, Janusz Malinowski i Jacek Gallant. Sekundowali im: Kazimiera Błażewicz-Izdebska, Stanisław Wojnarowicz i Amanda Endert.

Książki, będące owocem dziennikarskiej pasji, a także wydany przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Leksykon dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny” spotkały się ze sporym zainteresowaniem uczestników festynu. Np. uwagę byłych naszych żołnierzy, służących m.in. na Bałkanach pod flagą ONZ /błękitne berety/, przykuła publikacja Jacka Gallanta z gorącego Kosowa „Pisane w kotle”.

13 już z kolei festyn ludzi pozytywnie zakręconych, w którym dziennikarze z Lubelskiego Oddziału SDRP uczestniczyli po raz drugi, zgromadził liczne osoby z pasją nie tylko z Lublina, ale także z innych regionów Polski, w tym z Buska-Zdroju i Radomia oraz rzesze dorosłych i dzieci.

Z wielkim zainteresowaniem spotkał się Papa Mobile, którym Jan Paweł II przemieszczał się podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., amerykański czołg średni Sherman M4A1, który w lipcu 1944 r. brał udział w walkach o Lublin pod sztandarami Armii Czerwonej, a który po 79 latach stanął znów przed hotelem Europa w samym centrum miasta, inne pojazdy wojskowe i broń, przemarsz Orkiestry Szkockiej czy też grupy rekonstrukcyjne, którym szyku przydały damy spod znaku „Patria” z Buska-Zdroju z wielkim dostojeństwem przechadzające się po centrum miasta w czarnych sukniach i takich nakryciach głowy z krzyżami na piersiach.

– To stroje z epoki żałoby narodowej 1861-1866, będące wyrazem walki ówczesnych Polek z caratem – wyjaśniły. Mieszkanki Buska-Zdroju przypomniały je w 160 rocznicę powstania styczniowego, podobnie jak i ich towarzysze w powstańczych mundurach.

Lubelski Festyn ludzi z pasją był wielką lekcją historii i patriotyzmu, a także rozwijającej horyzonty myślowe rozrywki, w czym swój udział mieli również dziennikarze z Lubelskiego Oddziału SDRP.

/ SW/

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...